Dünya Miras Listesinde Yer Alan Doğal Ve Kültürel Varlıklarımız

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 28 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Dünya Miras Listesinde Türkiye
    Dünya Miras Listesinde Yer Alan Doğal Ve Kültürel Varlıklarımız Nelerdir?

Kültürel ve doğal açıdan zengin mirasa sahip ülkeler var olan mirası gelecek kuşaklara aktarmak için çaba harcarlar. Fakat, uluslararası bir organizasyon olmadan bunu başarmak çok da kolay değildir. Bu yüzden dünya devletleri arasında çeşitli ortak organizasyonlar vardır. Doğal ve kültürel miras açısından en önemli organizasyon Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Sözleşmesidir.

Gerek kültürel, gerek doğal miras açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olan ülkemiz de bu sözleşmeye imza atmıştır. Bu çalışmada bahsedilen sözleşme kısa bir şekilde tanıtıldıktan sonra ülkemiz adına bu listede yer alan eserler hakkında bilgi verilmektedir.

1983’te UNESCO Dünya Miras Sözleşmesi’ni imzalayan ülkemiz, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Dünya Kültür Miras Listesine 9 yeri kayıt ettirmiştir. Bunlar:

1. İstanbul’un Tarihi Alanları
    2. Kapadokya-Göreme Milli Parkı
    3. Sivas-Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası
    4. Hattuşaş (Boğazköy)
    5. Nemrut Dağı
    6. Xanthos-Letoon
    7. Hiyerapolis-Pamukkale
    8. Safranbolu şehri
    9. Truva Arkeolojik Kenti
    Ülkemizin sahip olduğu doğal ve kültürel güzelliklere baktığımızda yalnızca 9 tanesinin bu listede yer alması çok az gibi geliyor bana. Bu listeyi ilk gördüğümde Efes Antik Kent’in listede olmamasına çok şaşırmıştım. Sonradan öğrendim ki geçici listedeymiş ama hala aynı durum sürüyor. Ülkemizin farklı yerlerini gezdikçe görüyorum ki bu listede olması gereken daha pek çok doğal-kültürel varlığımız var. Bunlardan bazıları için başvuru da yapılmış ama henüz bir gelişme yok sanırım. İstanbul’un Tarihi Alanları içinde Süleymaniye Cami ve Külliyesi, Ayasofya Cami ve Topkapı Sarayı da yer alıyor tabi ki ama bu eserlerin mimari olarak birer sanat eseri olduğu dikkate alınarak kendi adlarıyla listede yer alması yönünde de çalışmalar yapılmakta.