Dünya barış günü nedir

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 31 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. dünya barış günü,
  dünya barış günü ne zaman,
  dünya barış günü nedir


  Dünya Barış Günü 1 EYLÜL

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılındaki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününü”nı “Uluslararası Barış Günü” ilan edilmiştir. Yıllar sonra Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ün Barış Günü olarak kabul etmiştir.

  Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

  Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir. SSCB’nin ve Varşova Paktı’nın dağılmasından sonra hiçbir ülke 1 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak kutlamadı.

  tr.wikipedia.org
   
Yükleniyor...
- Dünya barış günü Forum Tarih
1 Eylül Dünya Barış Günü Sözleri Önemli Gün ve Haftalar 14 Ağustos 2012
Dünya Barış Günü Sözleri Güzel Sözler 14 Ağustos 2012
Dünya Barış Günü İle İlgili Şiirler En Güzel Şiirler 13 Ağustos 2012
Dünya Barış Günü İle İlgili Sözler Karışık Sözler 13 Ağustos 2012