Dumlupınar Üniversitesi Tanıtımı

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 14 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Dumlupınar Üniversitesi
    Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tanıtımı-Adres ve Telefon Bilgileri-Akademik Birimleri-Kampüsleri

Üniversite Türü Devlet
    Kuruluş Tarihi 03.07.1992
    Rektör Prof. Dr. Güner Önce
    Telefon +90 274 265 20 31(20 hat)
    Faks +90 274 265 20 14
    Internet Dumlupınar Üniversitesi
    Adres Merkez Kampüs Rektörlük binası Tavşanlı Yolu 10.km KÜTAHYA
    Öğrenim Dili Türkçe
    Birimlerin Dağılımı 7 Fakülte, 2 Yüksekokulu, 14 Meslek Yüksekokulu ve 2 Enstitü
    Öğrenci Sayısı 21179
    Akademik Personel 705

Barınma

Üniversiteye ait yurt bulunmamakla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 2 bin 360 kişi kapasiteli yurdu var.

Burs

Burs verilmemektedir.

Rektörün Adaylara Mesajı

"Üniversitemiz yakın bir geçmişte kurulmasına rağmen, hızlı bir gelişim göstermiştir ve imkanları oranında en üst düzeyde eğitim ve öğretim vermektedir. Üniversitemizin temel hedefi; araştıran, düşünen ve yalnız bir alanda yoğunlaşmamış, çok yönlü bir eğitimle hızla değişen dünyada kendini yenileyebilen meslek sahibi bireyler yetiştirmektir. Siz sevgili öğrencilerimize eğitim ve öğretimin yanı sıra üniversiteli olma duygusunu da yaşatacak imkanlar sunmaktayız. Bu amaçla sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler ve bu etkinlikleri düzenleyecek öğrenci kulüpleri katılımınıza açık olacaktır. Bu etkinlikler ve kulüpler sizlere ders dışındaki zamanınızı değerlendirme, arkadaş edinme, takım çalışması yapma ve ilgi duyduğunuz alanlarda kendinizi geliştirme fırsatları sağlayacaktır."

Misyon

Dumlupınar Üniversitesinin misyonu (öz görevi);

Toplum, devlet ve ekonomi arasındaki etkileşimin sürekli olarak yenilenmesine ve geliştirilmesine yönelik yaratıcı girdiler üretmek, Bu etkileşimin bir parçası olarak toplumsal, kamusal ve ekonomik aktörlerle ilişkiler kurmak, Küresel, akademik ve bilimsel değerlerle bütünleşik olarak, toplumsal ve yerel amaçlara hizmet etmektir.

Vizyon

Dumlupınar Üniversitesinin vizyonu (öz ülküsü);

Tüm paydaşlarımızın güvenini kazanmak, mutluluğunu arttırmak, Ulusal ve uluslar arası ölçekte tanınan bir üniversite konumuna ulaşmak, Mezunlarımızın kamu ve özel sektörde aranan ve kabul gören bireyler olmasını sağlamak, Bölgesinde en önemli araştırma, uygulama ve eğitim merkezi olmaktır.

Genel Bilgi

Dumlupınar Üniversitesi, adını Dumlupınar Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yer olan Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinden aldı. Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüsü , Kütahya-Tavşanlı karayolunun 10. km'sinde 7502 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu. Merkez Kampüsü , Osmanlı-Selçuklu ve Uzakdoğu mimarilerinden esintiler taşıyan görünüme sahip. Rektörlük Binası, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Sağlık Yüksek Okulu ile kütüphane bu kampüste yer alıyor. Merkez Kampüsünde , öğrencilerin ve çalışanların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek tesisler mevcut. Çeşitli spor tesisleri, bankamatik, posta ve telefon hizmetlerinin yanı sıra beş bin kişinin aynı anda yararlanabileceği Bedesten (Merkez Kafeterya) de burada hizmet vermekte. Germiyan Kampüsü , Kütahya-Afyon karayolu üzerinde bulunuyor.
    Bu kampüste , Kütahya Meslek Yüksek Okulu ve Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu ile çeşitli açık ve kapalı spor tesisleri var.

Dumlupınar Üniversitesinde, 2008-2009 Akademik Yılı itibariyle 5 fakülte, 2 enstitü, 8 araştırma ve uygulama merkezi, 3 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulumuzda toplam yaklaşık öğrenci sayımız 30.500 dür.

Üniversitemizde 27 profesör, 19 doçent ve 226 yardımcı doçent olmak üzere toplam 272 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Ayrıca 180 öğretim görevlisi, 272 araştırma görevlisi, 55 okutman ve 5 uzman ile birlikte toplam 784 öğretim elemanı bulunmaktadır.

Araştırma görevlilerimizden 136’sı diğer üniversitelerde lisansüstü eğitim yapmaktadır.

İlana çıkılmış ve işlemleri devam eden öğretim elemanlarının ataması gerçekleştiğinde 3 profesör, 15 doçent ve 40 yardımcı doçent kazanmış olacağız. Bu takdirde öğretim üyesi sayımız 330 olacaktır. İlana çıkılacak 22 öğretim görevlisi, 9 araştırma görevlisi ve 3 okutman ile birlikte toplam öğretim elemanı sayımız 860 olacaktır.

Lisans eğitimi göz önüne alındığında, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 57’dir. Öğretim üyesi başına 20 öğrenci düşmesini kabul edersek, öğretim üyesi sayımızın 776 olması gerekmektedir. Tüm öğrenciler göz önüne alındığında ise yaklaşık 1500 öğretim elemanımızın olması gerekmektedir.

İdari personel sayımız 558’dir ve bizim büyüklüğümüzde bir üniversite için yeterli değildir. Ben burada büyük özveriyle çalışan tüm idari personelime teşekkürü bir borç biliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Üniversitemizde, öğrencilerimize eğitim-öğretimin yanı sıra, üniversiteli olma duygusunu da yaşatacak imkanlar sunulmaktadır. Bu amaçla sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklere ve bu etkinlikleri düzenleyecek öğrenci kulüplerine gereken önem ve destek verilmektedir.

Kütahya Genç İş Adamları Derneği ile yaptığımız iş birliği protokolü çerçevesinde Kütahya merkezindeki işletmelerin sorunlarını çözme ve verimliliğini arttırma çalışmaları yürütülmektedir. Kütahya’da bulunan kamu veya özel sektör kuruluşlarında çalışanlara ihtiyaç duyacakları konularda eğitim vermek amacıyla Sürekli Eğitim Merkezi çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası ve KOSGEB desteğiyle, üniversite-sanayi iş birliği bağlamında AR-GE projeleri yürütülmektedir.

Dumlupınar Üniversitesi, en önemli misyonu olan, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü savunan, demokrat, lâik, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve başkalarının özgürlüklerine saygılı, toplumsal sorumluluk bilincine ve ekip ruhuna sahip, araştırmacı ve sorgulayıcı, rekabetçi, sosyal ilişkileri güçlü bireyler yetiştirme hedefine kararlı ve emin adımlarla yürümektedir.

ÜNİVERSİTENİN YERLEŞİM BİRİMLERİ

Merkez Kampüs

• Rektörlük ve Bağlı Birimler
    • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    • Mühendislik Fakültesi
    • Fen – Edebiyat Fakültesi
    • Eğitim Fakültesi
    • Güzel Sanatlar Fakültesi
    • Sağlık Yüksekokulu
    • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
    • Fen Bilimleri Enstitüsü
    • Sosyal Bilimler Enstitüsü