dudaktaki uçuk nasıl geçer

Konusu 'Ağız ve Diş Hastalıkları' forumundadır ve Dark tarafından 31 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Dark Üye

dudaktaki uçuk nasıl geçer,
    uçuk Nasıl geçer,

Toplumda pek çok insan hayatlarının belli zamanlarında tekrarlayan ağız yaralarından şikayet ederler. Uçuk ve aftöz ülserler en sık tekrarlayan ağız yaralarıdır. Uçuk genellikle dudak kenarlarında görülen içi sıvı dolu kümelenmiş bir şekilde görülen küçük kabarcıklardır. Nadir olarak da ağız içinde, sert damakta ve diş etinde görülebilirler. Uçuk çıkmadan 1-2 gün önce, dudak kenarlarında kaşınma, yanma şeklinde kendini belli eder. Daha sonra bu belirtileri, bölgenin kızarması, şişmesi ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşması izler. Bu kabarcıklar saatler içerisinde patlayarak kabuklanır. Uçuğun oluşup iyileşmesi ortalama olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Uçuğun oluşum nedeni bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesidir. Herpes simpleks, daha önce bu enfeksiyonu geçirmiş kişilerde pasif bir şekilde bulunur. Stres, yorgunluk, travma, ateş, hormonal değişiklikler ve aşırı güneş ışığına maruz kalınan durumlar, pasif haldeki virüsün aktifleşerek uçuğun oluşmasına neden olurlar.

Uçuk, kabarcıkların patlayıp kabuklaştıktan tamamen iyileşmesi sürecinde bulaşıcıdır. Mevcut virüs, kişinin havlu, kaçık, bardak gibi özel eşyalarından bulaşabildiği gibi birinin öpmesi sonucu da bulaşabilir. Uçuk sıkıştırılıp patlatılmamalı, yüz ve cinsel organlar enfeksiyona karşı korunmalıdır. Herpes simpleks virüsünün vücuda ilk yaşlarda yerleştiği göz önüne alındığında özellikle bebek ve çocuklara dikkat edilmelidir. Uçuk ve uçuğun kabuğu ile oynanmalıdır, dokunulduğunda eller çok iyi yıkanmalıdır.

Uçuğun tedavisi, antiviral uçuk kremleri ile yapılmaktadır. Bu kremler deriden geçerek uçuk virüsüne etki eder ve virüsün deriye zarar vermelerini engeller.
  2. Blue

Blue Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: dudaktaki uçuk nasıl geçer

Ben söyleyeyim Dark nasıl geçer uçuk :f40: Kaşığı iyice ıstıp uçuk çıkan yere değdiriyorsun dayanabileceğin kadar :f40: bak sabaha birşey kalmaz.:f30:Tecrübeyle sabittir :f196:
  3. YAREN

YAREN Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    48
    Yer:
    istanbul

İyileşmekte olan bir uçuğa sahibim. :) Uçuğun genellikle korkudan ya da sıkıntıdan oluştuğunu biliyoruz fakat tıbbi yöndende sebeplerini öğrenmek faydalı olacaktır.Krem kullanıldığı halde gerçekten iyileşme süresi neredeyse 1 haftayı buluyor ve bazen geçiyor.
    İyileşme süresinde bulaşıcı olduğu da ilginçmiş.
  4. YAREN

YAREN Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    48
    Yer:
    istanbul

Ne kaşık ne de ruj fayda ediyor,tahta kaşık olacak değil mi yanlış bilmiyorsam :)
  5. Blue

Blue Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    48

Hayır canım :f40: demir kaşık olacak ki sıcaklığı hissedebilesin :( çok başıma gelen ve bir yerde 2-3 tane birden çıktığı için her yolu deniyorum :)
  6. Dark

Dark Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    48

Bu dediğin taktiği bende denemiştim:f40: tahta kaşıkla ama iyi bir yöntem değil yarayı iyice dağıtıyordu acaba fazlamı bastırıyordum:f20:
  7. Wish

Wish Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    63
    Yer:
    Ankara

:) siz kaşıkla uğraşın durun.
    Allah'a çok şükür bugüne kadar hiç uçuğum olmadı :f196:
  8. Cruel ßüşra

Cruel ßüşra Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Evet xD
  9. masum güzel

masum güzel Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18

işim gereği 4 ay sağlık eğitimi almıştım ordan öğrendiğim kadarıyla oluşan uçuğu kaybetmeye çalışmak zararlıdır çünkü oaradaki iltihabı atması gerekio vücudn
  10. misafir

misafir Ziyaretçi

uçukkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk :((((((((((((((((((((((((((((((((((((
  11. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Dudaktaki uçuka ne sıcak tahta ne de kaşığı bastırmayın çünkü siz bastırdığınızda o gene çıkmaya devam eder
  12. Asicik

Asicik Ziyaretçi

uçuk için tek yapılması gereken krem kullamak. Kaşık maşık ısıtılması işe yaramaz aksine iyice virüsleri yayar çünkü virüsler sıcakta çoğalır.En iyisimi siz geçmesini bekelyin :D
  13. Misafir

Misafir Ziyaretçi

walla hiç belli olmaz gülme komşuna gelir başına dmişler
  14. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bende cevap istiyorum buna :( mağdurumda mağdurum :(
  15. esadem

esadem Ziyaretçi

offf kocaman uçuk var dudağımda ve dudağım resmen şişmişşş....
  16. öpüşemiyorum

öpüşemiyorum Ziyaretçi

allahım dudağım kocaman şuan hiç konuşamıyorum halsizlik var hapşırınca canım yanıyo dün başladı krem kullanıyorum ben bir hafta bekleyemem ne yapmam gerek yardım yardım
  17. Misafir

Misafir Ziyaretçi

dudaktaki uçuk kendini gösterdiği anda durdurmanın en iyi yolu herhangibir cismi kendinizi yakmayacak şekilde belli bi sıcaklıkta ısıtıp uçuğun üzerinde tutun, bir kaç sefer deneyin ve sakın ıslatmayın...............
  18. Misafir

Misafir Ziyaretçi

yok sıcak kaşık yok sarımsa sürmek hiç işe yaramıyor tam tersi dahada azdırıyor ilk çıktığı zaman buz sürün en azından boyutlarını küçültüyor çıkınca sakın oynamayın iğrenç bir görüntüsü oluyor :/
  19. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Isıtılmış ekmeği de uçuğun üzerine koyduğumuz da iyileşme süresi daha erken oluyor..
  20. Misafir

Misafir Ziyaretçi

BaĞtil İnanÇ bunlar arkadaŞlar..!!!!!!

:) :) :d :p