Dramatik şiir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Dramatik şiir nedir?

Dramatik Şiir, acıklı ya da korkunç bir konuyu anlatan şiir; insanın gözünün önünde tiyatro gibi konuyu canlandırabilen şiir; opera için yazılan manzum dramlardaki şiir. Batı edebiyatında Corneille, Racine, Shakespeare; Türk edebiyatında Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan, Faruk Nafiz Çamlıbel dramatik şiirin en güzel örneklerini verirler.
    Aşağıdaki yazılı şiirde dünyanın en dramatik şairlerinden birisi olan Ercüment Bakır,tarafından yazılmıştır.

KİRPİ GİBİSİN SARILMAK İSTİYORUM

Senle biz voltran gibiydik, sen yoksan yürüyemem,
    Neden bitti aşkımız ey sevgili, ne eksiğin vardı akranlarından
    Bu mu yani, sevgin bu kadar mı
    Kirpi gibisin hatta sarılmak istiyorum bebişim
    ...Öyle sevmiştim ki seni, şimdi düşününce bela okumak geçiyor içimden
    Ama korkuyorum bedduam tutar diye, çünkü süt bağımız yok,
    Annelerin bedduası bu yüzden tutmazmış,
    Ama babalar beddua etse iki yakan bir araya gelmez ey sevgili, iki yakan bir araya gelmez.
    Şimdi susuyorum, ayrıldık artık, faceden de sildin
    Arkandan konuşup günahını alamam ey sevgili alamam günahını
    Kalbim kırık, yüreğim yaralı
    Kork benden, yara alınca pisleşirim ben ey sevgili babamı da tanımam
    Ama ne kadar sinirlensem de annemi tanırım
    1000 kadın getirseler karşıma elimle koymuş gibi bulurum anamı,
    Ama sen anam değilsin, sen onun eline su dökemezsin sevgili su dökemezsin

2. Cevap: Dramatik şiir

Dramatik şiir, dram türü konuları içeren bir şiir türüdür.

Acıklı ya da korkunç bir olayı konu alır. Konuyu okuyucunun gözünde canlandırabilen, harekete dönüşebilen bir şiir türüdür. Opera için yazılan manzum eserlerde de kullanılır. Karşılıklı manzum olarak konuşmalı eserdir. Başlangıçta trajedi ve komedi olmak üzere iki tür olan bu şiir türü dramın eklenmesiyle üçe çıkmıştır.

Batı edebiyatında Corneille, Racine, Shakespeare; Türk edebiyatında Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan, Faruk Nafiz Çamlıbel dramatik şiir örnekleri sunmuşlardır.