Dövmeyi Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 15 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dövmeyi İlk Kim Bulmuştur,
  Dövmenin Tarihi,
  Dövme’nin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanır. On ikinci yüzyılda, bazı Ortadoğu kavimleri, timsah ve yılandan korunmak için bedenlerine canavar dövmesi yaptırıyorlardı. 19. yüzyılda Avrupa’da aynı meslek grupları birbirlerini tanımak maksadıyla dövme yaptırmıştır. Trakyalılar, Eski Yunanlılar, Galyalılar ve Germenler arasında da dövme yaygındı. Eski Roma’da suçlulara ve kölelere sosyal sınıfı belli etmek için dövme yaptırılırdı.

  Dövmecilik, Japonya’da oldukça rağbet görür ve güzel sanatların bir dalı olarak kabul edilirdi. Eskiden bu işi, tahta bir sapın ucundaki iğnelerle yaparlardı. Araplar arasında da bir süs olarak yapılırdı ve vücutlarının bir çok yerlerini nakışlarla doldururlardı.

  İlk elektrikli dövme işine 1891’de ABD’de başlandı. On dokuzuncu asrın sonunda İngiltere’de dövme yapmak, kadın ve erkekler arasında moda oldu.

  Eskiden dövme; balık ödü, is karası ve susam yağı gibi maddelerle yapılırdı. Dövme yaptıran kimse büyük bir acı duyardı. Dikiş iğneleri yanyana dizilerek sıkıca bağlanır, istenilen şekil çizilir, sonra bu iğneler bastırılarak zımbalanırdı. Daha sonra renk verici madde sürülüp bezle bağlanırdı. Boya olarak barut ve çini mürekkep kullanılırdı.

  Yine yakın geçmişe kadar dövmelerin silinmesi çok zordu. Günümüzde dövme silme işlemi, laser yöntemi ile artık mümkün olmaktadır. New York şehri yönetimi, mikroplu dövme âletlerinin hepatit bulaştırması sebebiyle 1961’de dövme işi yapanlara ağır sınırlandırmalar ve denetlemelr getirmiştir
   
Yükleniyor...
- Dövmeyi Buldu Forum Tarih
Ruh Eşinizi Buldunuz mu? Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Elektriği Kim Buldu Nasıl Buldu Ders notları 17 Nisan 2014
Kağıdı kim buldu kısa bilgi Okulistik 16 Ocak 2014
Kadınlar Gününü Kim Buldu? Ders notları 11 Eylül 2013