Dövme Yaptırmak Günahmı..?

Konusu 'Sorularla İslamiyet' forumundadır ve Ezlem tarafından 7 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. Ezlem Üye

Prof. Dr. Süleyman ATEŞ bir açıklamasında..

Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.

Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.

İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.

Diyor...

Fakat Diyanet işleri bakanlığının da açıklaması şu yönde:

Dövme Yaptıran Tövbe Etmeli

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptırdığı dövme nedeniyle kişinin tövbe etmesi gerektiğini bildirdi.

Diyanet takviminde yer alan bilgide, insan bedeninin değişik yerlerine çeşitli şekillerde dövme yaptırmanın eski tarihlerden bu yana uygulandığı belirtilerek, “Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahilliye adeti olup, sağlık açısından da zararlı olduğu gibi dinen de yasaklanmıştır” denildi.

“DÖVME YAPTIRANA ALLAH RAHMET ETMEZ” HABERİN DEVAMI =

Diyanet, Hz. Peygamberin, insanın doğal yapısında değişiklikler yapılmasını hoş görmediğini, dövmeyi yapan ve yaptırana da Allah’ın rahmet etmeyeceğini bildirdiğini ifade ederek, İslamiyet’in her konuda doğallığı tavsiye ettiğini, dövmeyi de hoş karşılamadığını kaydetti.
    “Dinimiz, tedavi amaçlı operasyonlar hariç Allah’ın yarattığının değiştirilmesine yönelik her türlü müdahaleyi yasaklamıştır” diyen Başkanlık, Allah’ın yarattığının değiştirilmesinin hem maddi hem de fıtrat alanında gerçekleşebildiğini bildirildi.

Diyanet, “Günümüzde, başta insan olmak üzere canlı varlıklar üzerinde ve yeryüzünde doğal dengeyi bozucu her türlü yıkıcı girişimi bu çerçevede değerlendirmek mümkündürKişinin yaptırdığı dövmeyi kazıtması gerekir. Ancak bu operasyon vücuda zarar verecekse dövme olduğu gibi bırakılır. Bununla birlikte yapılan dövme gusül ve abdeste engel değildir. Fakat kişinin bundan dolayı tövbe etmesi gerekir” dedi.

Belkide en iyisi kendi vicdanınızı dinlemektir..:f63:

2. şeker2 Üye

Cevap: Dövme Yaptırmak Günahmı..?

bende sevmem dövmeyi yapmam ama yapana saygı duyarım
  3. Pardus Üye

Şahsi fikrim günah olduğu yönünde...Bence yapılmamalı...Kendinize acı vererek vücudunuza bir şeyler yapıyorsunuz...Üstelik silinmesi çok zor...
  4. YAREN Üye

Dinimiz, tedavi amaçlı operasyonlar hariç Allah’ın yarattığının değiştirilmesine yönelik her türlü müdahaleyi yasaklamıştır ve caiz değildir.
    Bu herşeyi açıklar sanırım bence de çok sakıncalı ve hoş değil.
    Tabiki vicdanımızın sesini dinlemekte en doğrusu..
  5. Belinay Üye

Günah oldugu fikrindeyim sebebi ise gayet acık geri dönüşü yok birincisi ikincisi can acıtan bişey vücüdunuza yapılan bir eziyet bana kalırsa:oops:
    yakınımdan biliyorum gençken yaptırmış ama şu an çıkartamıyor eniştem diym :f106::f106:
    Sağ kolunda kocaman bir kalple geziyor :f30:
    okumaz inşallah bu yazdıklarımı
  6. ubitasarim Üye

arkadaslar merhaba.

İlk önce bir meseleyi acıkca arz edeyim. Tin suresi 4. ayet-i kerimesinde aynen şöyle yazar. " Biz insanı en güzel surette yarattık " .

Bu ayet mukabilince Yüce yaradan İnsan denen ve kendine halife arz ettiği mahlukatı en güzel ve kusursuz bir şekilde yaratmıştır. Onun yaratılışına karsı olacak yada onun yaratılışını daha da guzelleştirecek ne olursa olsun haramdır.

Dövme kesinlikle günahtır. cunku deri altına yapılır. bazıları deri altında oldugundan dolayı abdestı engellemez derler ancak yalnıstır. Cunku insan beyni 0.5 volt elektrik ile çalışan mikroorganizmadır. Abdest deki gaye Su yada su olmayan yerde toprak ile beyin elektriğini 1.0 yada 1.5 volt a çıkartarak ibadet etmeden evvel vucudu dinlendirmek ve kötü elektriği vucuttan atarak sade saf hale getirmektir.

dövme dediğimiz ve vucud hatlarını yaratılışı bozarak yapılan sekiller ve abdest alırken alınan elektriği beyine ileten kılcal damarları zedeleyerek veya öldürerek yapıldığı için vucudun o bölgesi abdestten nasibini alamaz hale gelmektedir.

Bu yüzden Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde " Dövme yaptıran bizden değildir. " demiştir.

Dövme yaptırmak aynı zamanda Yüce yaratanın Yaratılış fıtratını beğenmemek anlamına geldiğinden Allaha'a Şirk koşmaya eşittir.

Lütfen bu konuyu sabit değerlerimizden ve gerçek bilgilerden öğrenelim ve paylaşalım.

Dövme, bilinen şekliyle şöyle yapılıyor: Vücut, iğne ve benzeri âletlerle kan akacak şekilde yaralanıyor. Sonra aynı yere iç yağı ve bazı maddeler konarak yara iyileşmeye terk ediliyor. Sonunda deri altında koyu yeşil bir şekil meydana geliyor.

Âlûsî, Kitabü'lîrb isimli eserinde dövmeyi bâtıl ve çirkin bir âdet olarak vasıflandırıyor. Zaten İslâm da bunun için yasaklamış, haram saymıştır. Çünkü bunda Cenab-ı Hakkın yarattığı vücut üzerinde bir değişiklik yapılmış olmaktadır.

Buharı ve Müslim' de rivayet edilen hadislerde de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamış, bunları yaptıranın İlâhî rahmete liyakatini kaybettiklerim bildirmiştir.
  7. €rwA Üye

bende dövmenin günah oldugunu savunuyorum...bi defa abdest olmuyo acı veriyor söyleyen dogru diyor kuranı kerim bizlere temizlige güzellige yöneltiyor ama ben alakayı kuramadım dövmeylemi kaş almayla makyaj yapmaylamı güzel olunuyor?allah insanı en güzel şekilde yarattı bence dövmenin savunulacak bi tarafı yok ama yapanlarada sözüm yok ben bunun batıdan malesefki kültürümüze yerleşme çabası içinde olan bi şey oldugunu düşünüyorum:rolleyes:
  8. Mirayy Üye

bende dövmenin günah olduğunu ve dinizmize uymadığını düşünüyorum.....Kendimce onaylamıyorum....€rwA'ya katılıyorum...hiçbir zaman temiz olunamaz...insanlar dövme yaptıklarında daha güzel olacaklarını düşünebilirler ama bence bizler Allah'ın yarattığı gibi güzeliz...vücudumuza acı çektirmeye hiç gerek yok...
  9. ubitasarim Üye

arkadaslar merhaba.

Bu mesele dini bir mesel olup, İslamiyt keimesinin tam anlamıbıilme ile alakalıdır. Cunku İslamiyet kelimesi kelime anlamı ile ŞEKSİZ ŞARTSIZ SORGUSUZ VE TAM ANLAMIYLA TESLİMİYET anlamına gelir. İslam dinini kabul etmiş her Mümin yada mümine bu dinin gereklerini tam anlamıyla kabul etmiş, kelime-i şehadeti getirerek de bu dine Kalp ile takdik dil ile tekbir ederek mühür koymuştur.

İslam dininin yüce kitabı Kur’an-ı Keriym in indiriliş sebeplerinden en büyüğü Bakara sure-i Celilesinin 2. ayet-i kerimesinde arz ettiği gibi “Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. “ olmasıdır. Ve bu Kur’an-ın Tin Sure-i Celilesinin 2. Ayet-i Kerimesinde de “ Biz insanı en güzel biçimde yarattık “ ifadesince insanoglu zaten en mükemmel biçimde yaratılmış olduğundan dolayı biz insanlar ancak ve ancak gözümüze hoş gelmeyen şeyler için çirkin ifadesini kullanmaktayız.

Bu ifadeler ışığında hangi cür’et yaradanın en güzl biçimde yarattığı bir şeyi beğenmeyip daha da güzelleştireceğim diye uğraşır ve fıtrata karşı gelir.

Kur’an-ı Keriymde 2 türlü ayet mevcuttur. Müteşebbih ve namüteşebbih ayetler. Müteşebbih ayet üzerinden tartışılması yasaklanmış kesin hüküm ayetleri olup, Namüteşebbih ayetler İnsanın aklı ve bilgisinde anlaşılan aytlerdir ki kişiden kişiye değişiklik arzedebilir. Ancak Tin -2. ayeti müteşebbih bir ayet olup, kesindir. Yani bu hükmü yanlış değerlendirmek ve bilimsel gerçekleri bu sabit ve kesin hükmün karşısına çıkartmak dinen günah ve Allah’a şirk koşmaya eşittir.

Bu yüzden Yüce yaradanın bizlere emanet ettiği ve Ölüm denen asıl yaşamda bizden alacağı Bedenimizi bize teslim edildiği üzere aynı şekilde muhafaza etmek ve zarar vermemek mecburidir. Takdir sizin.

Ben 15 sene İstanbul Fatih te Medrese eğitimi aldım ve İslam dininin ince noktalarını araştırdım. Abdestdeki asıl gaye nedir, Neden namaz da sucud ruku gibi şekiller var diye kendimi yedim durdum Rabbimin bana verdiği akıl sayesinde Kur’an-ı Keriym ayetleri ve Kur’an tasdikli hadisler ışığından bu sorularımın cevaplarını da kendimce buldum.
  10. iskender Üye

değerli kardeşim ubitasarım insanlar elbetteki bazı olayları eleştirme hakkına sahiptirler ancak bugün eleştirdiğin bir kişi yarin senin derecenin üstüne çıkabilir .Bence Resulullahın vekili olan imamları eleştireceğine yaşantına birkaç değişik boyuttan bakıp en çok kendini eleştir daha olumlu olacaksın emin ol ayrıca verdiğin bilgilere teşekkürler...
  11. RouGe Üye

Yorumların hepsini okumadım ama aşağı yukarı aynı doğrultuda hemen hepiniz dövmenin günah olduğunu ve buna sebep olarak da can yakan bir şey olduğunu savunmuşsunuz. Kendinizce haklı olabilirsiniz tabi. Benim görüşüm de günah olmadığı yönünde.
    1- Dövme derinin 2mm altına yapılmaktadır. Yani vücuda giren iğne çok küçüktür ve çok az altına indiğinden can yakmaz. (test ettim :) )
    2- Abdestten dolayı günah olduğu savunulur bazı kişilerce. Dövme deriyi tamamen kaplamıyor ki. Hücreler yine açık. Nasıl kınada (ki kına deri üzerine işlendiğinden hücreleri kapatma olasılığı olduğunu düşünüyorum.) günah olmuyorsa dövmede de aynı şekilde günah değildir ve abdest kabul olur.
    3- Dövmenin tamamen silinmesi artık mümkündür :)
  12. ubitasarim Üye

iskender kardesim . zannedersem yazımın tamamını okumadın. ben bir felak suresindeki helak kelimesini okuyamadıgım için medresede 55 falaka yemiş ve islam dinini en ince ayrıntısına kadar öğrenmek islami gercekten yasamak için bu kadar seye katlanmış biriyim ki 5 yasımdan 20 yasıma kadar hayatımın 15 senesi Medresede geçti. Su an 41 yasındayım.

İmamlarımızı elestiriyorum cunku bahsi gecen konuda ne yazıkki hiç bir sey yapmıyorlar ve telkinde bulunmuyorlar.

Gercek musluman allaha ve dinine karsı gorduklerını uslubunce karsı tarafa hatırlatan ve dogruyu bulması ıcın teblıgatcı gorevını ifa edendir.

Eger ben kendi yalnıs ve eksıklerımı bilmeseydim zaten burada olmazdım. Herseyi e biliyorum demiyorum ancak bu konularda sabit değerlerimiz ve dini nashatlırımız vardır.

Saygılar.
  13. bilgilikisi Ziyaretçi

s.a arkadaşlar herşey iyi hoş güzel yazmışınızda sanırım hiç birinizde dövme yok benım kolumda iki tane dövme var ve ben size göre hep pis kalacagım abdestim kabul olmayacak yani ben dövme yaptıgım için çok pişman bi insanım fakat ibadetim ALLAHa olan inancım hiç kaybetmedim dövme yaptıran her insan bir deildir mutlak herkesin bi sebebi vardır tabikide hoş bişey deil keşkelerlede yaşanmıyo ALLAH herkesin kalbini biliyor benımde inşALLAH cennet katında yerim olur
  14. Misafir Ziyaretçi

Peygamber efendimiz hangi hadisinde dövme yaptıran bizden değildir demiştir allah aşkına söylenmeyen bir sözü söylemiş göstermek heleki peygamber efendimizin sözü allah senin ve senin gibileri bildiği gibi yapsın .
  15. Misafir Ziyaretçi

ya arkadaşlar düvmenin vucudu değiştirmekle ne alakası var ben anlayamıyorum mesela ben sevdiğim partinin amblemini koluma yazmak istiyorum bunun vucudu değiştiröekle ne alakası var ben şeklimi değiştirmiyorum ki.saygılarımla.???
  16. Misafir Ziyaretçi

madem o kadar güzel ve düzgün yaratıldık neden hergün evinizden cıkarken süslenerek cıkıyorsunuz ? bayanlar neden makyaj yapıyor ? yoksa allahın ona bahşettiği güzelliği begenmiyorlar mı ? eger dövme günahsa bu makyaj da günah. biraz tutarlı şeyler söyleyin bir söylediğiniz diğer bi söylediğinizle çelişmesin
  17. nils Ziyaretçi

Bende diger arkadaslar gibi gunah oldugu kanatindeyim peygamber Efendimiz in uygun bulmadigini bile bile Efendimiz in soyledigini hice sayarak gidip nasil gidip yaptıralim...vucudumuz bizlere birer emanet Rabbim e nasil hesap vericez sordugunda..birazda mantigimizi kullanalim...