Domuz Gribi aşısının yan etkileri (Sağlık Bakanlığı açıklaması)

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 3 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Uygulanmaya başlanılan Domuz Gribi Aşısı tüm Türkiye'de en çok konuşulan olaylar sıralamasında şuanda birinci sırada. Her kafadan bir ses çıkması vatandaşın kafasını iyice karıştırdı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Domuz Aşısı Gribinin yan etkilerini açıkladı.
    İşte Domuz Gribi Aşısının yan etkileri

aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ve şişlik oluşacak, baş, kas ve eklem ağrısı yaşanabilecek. Ateş, mide bulantısı, terleme, üşüme ve titreme ile lenf bezlerinde şişlik de yan etkiler arasında.

Formda, çok nadiren görülebilecek korkutucu yan etkilere dair uyarılara da yer veriliyor. Ciddi allerjik reaksiyonlar, beyin dokusu, sinir, böbrek ve damar iltihabı, bilinç kaybı ve istemli kaslarda şiddetli ritmik kasılmalar, yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıkları bunlar arasında sayılıyor.

Bilgilendirme formunda bu ağır yan etkilerin, yıllardır kullanılan mevsimsel grip aşılarında zaman zaman görüldüğü hatırlatılıyor. Domuz gribi aşılarında bu tür belirlenmiş yan etkilere şu ana kadar rastlanmadığı, sadece görülebileceği varsayımından yola çıkılarak bu uyarıların yapıldığı vurgulanıyor.

2. Cevap: Domuz Gribi aşısının yan etkileri (Sağlık Bakanlığı açıklaması)

Tesekkürler Hazan abla

3. Cevap: Domuz Gribi aşısının yan etkileri (Sağlık Bakanlığı açıklaması)

bilgi için teşekkürler

4. Cevap: Domuz Gribi aşısının yan etkileri (Sağlık Bakanlığı açıklaması)

Yan etkisi olmayan tek bir ilaç,aşı var mı acaba??

5. Cevap: Domuz Gribi aşısının yan etkileri (Sağlık Bakanlığı açıklaması)

Bilgiler için çok teşekkürler :f40:

6. Cevap: Domuz Gribi aşısının yan etkileri (Sağlık Bakanlığı açıklaması)

çok tşkler ama bence büyütülüyor ona bakacak olursak sağlık bakanlığı bu aşıyı öncelikle böbrek yetmezliği astım ve karacigerde sorunu olanlar ilk sırada vurulmalı diyor bende hem astım hemde karaciğerde büyük sorun var ama vurunmuyacağım olacak varsa olur şimdiye kadar süründüm biraz daha sürünürüm en fazlaa artık hiç bir şey umrumda değil.((