Domuz Gribi Aşısını Yaptırır mısınız ?

'Zaman Tüneli' forumunda Pardus tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

?

Domuz Gribi Aşısını Yaptırır mısınız ?

Bu anket 3 Kasım 2009 tarihinde kapatılmış.
  1. Evet yaptırırım.

5 oy
    10.6%
  2. Hayır yaptırmam

24 oy
    51.1%
  3. Karasızım

3 oy
    6.4%
  4. Gelişmeleri bekleyeceğim...

15 oy
    31.9%

1. Bildiğiniz gibi şu an Türkiye nin gündemdeki konularından birisi de DOMUZ GRİBİ ve bu gribin yeni üretilen aşısı.Malum Türkiye bu aşının ilk alıcılarından ve uygulanmaya da başlandı.Ancak bu aşı konusunda bir takım iddaalarda mevcut.Örneğin yan etkilerinin test edilmemiş olması,kötücül yan etkilere sebep olabileceği bu sebeple de kobay olmamız düşüncesi.Yetkililer yan etkilerinin çok sınırlı olduğu konusunda beyanatlarda bulunsa da halkın bir kısmı tedirgin.
    Bunlardan yola çıkarak ben de forumdaş ailesine soruyorum. ''Domuz gribi aşısını yaptırır mısınız ?''

2. bazı tenkitlerın yapılması lazım haberlerden bıldıgım kadarıyla onlar üzerınde calısıyorlar.gelısmelerı bekleyecegım dıyorum (:

3. Bu hafta okullarda uygulanmaya başlanacağı söylentisiyle birlikte aileleri bir korku sardı.
    Bir kısım yaptıralım sorun olmaz derken, bir kısımda kesinlikle yaptırılmaması gerektiğini söylüyor.
    Henüz tıp dünyamız bile aynı noktada buluşamazken bizim böyle ikilemlerde kalmamız gayet normal bence.
    Bugün kızımın öğretmeni ile konuştum bu konuyu ve aile onayı olmadan aşı yaptırılmayacağını söyledi.
    Benim fikrimi soracak olursanız şayet
    Kesinlikle Hayır bu aşıyı yaptırmak istemiyorum

4. Bazı Haber Kaynaklarında Yayınlanan Bilgilere Göre Türkiye'nin Domuz Gribi aşısında Kobay Olarak Kullanılabileceğinin yönündedir. Aslında arastırdıktan sonra bu haberın bellı kaynaklar uzerınde somut kanıtlarla yazıldığı bilgisine ulaşılabilir...Bende bu aşının yaptırmayanlar arasında yer alıyorum...Amerika'da bir kişi domuz gribi aşısı yaptırdıktan sonra felç geçirmiş bunun dışında aşı sonrası bir çok hastalık ve rahatsızlıkla hastanelere başvuranlarda olmuş...Obama ve Erdoğan yanımda aşı yaptırmadığı sürece AŞI'YA HAYIR..!

5. gelişmeleri bekliyoruz..ayrıca vurulmadan önce kendi doktorumlada konuşmayı planlıyorum

6. Kendi açımdan sorun olmaz. Ben şansımı denerdim. Ama madem kobay olarak kullanılcaz, dünyanın her yerinde ilaç ve aşıların testi için bir maaliyet vardır benim maaliyetim de ömür boyu sağlık masraflarımın karşılanması olurdu.

7. ben bu aşıyı yaptırmayı düşünmüyorum

8. Hayır yaptırmayı düşünmüyorum.Uzmanlar bile aşının yan etkilerinden emin olamazken neden yaptırayım ki?
    Açıkçası güvenemiyorum.

9. Ben ne kendime nede oğluma kesinllikle yaptırmayacam.Sebebi ise sağlık bakanlığının ve açıklama yapanların net konuşmaması,bu konuda okuduklarıma görede herhangi bir grip virüsünden daha hafifmiş. Aşı Türkiyeye gelene kadar bu derece önemsenmiyordu bile. Aşı geldi ne hikmetse hastalığın ciddiyeti de arttı,hastalığa yakalanan da arttı.:f20:

10. Bilmiyorummmmmmm :( Kararsızım :(
    Çok zor bir karar...

11. Almanya halkı şu an ayağa kalkmış durumda. Çünkü Başkanları Merkel e yapılacak olan aşı vatandaşa yapılan aşıdan farklıymış. Merkel'e yapılacak olan aşının içinde katkı maddesi yokmuş. Bu durumda yan etkileride yokmuş. Madem böyle bir aşı olabiliyor dünya sağlık örgütü aynı aşıyı neden çıkartmıyor :f20:

12. Aşısı en çabuk üretilen salgın hastalık ...Büyük bir ihtimal aşısı zaten virüsü elde ettikten sonra üretilmişti tamamen ticari hastalık...Al gülüm ver gülüm hesabı artık ne hesaplar söz konusu ise ;bize de kobay olmak düşüyor hayır yaptırmıyorum türk milletine bu grip vız gelirr...Adamı hasta etmesinler:f196:

13. ben bu yazılanları anlamıyorum adamlar aşıyı getirmeseler önlem almıyorlar diye bar bar bağırırdınız arkadaşlar yapmayın bunu sırf iktidarı sevmiyorsunuz diye insanları karalamayın bence çok iyi bir niyet var ortada bunu karalayanlar kim biraz araştırın zahmet olmassa ahkam kesmek kolay birde kendinizi sağlık bakanının yerine koyun bir zahmet :f196::f196:

14. Kimse ahkam kesmiyor Şekerimmmm sadece şahsi fikirlerimizi paylaştık.
    Hepimizin özgür iradesine kalmış ise bu aşıyı yaptırmak ben yaptırmak istemiyorum
    Bunun iktidarla yada siyasetle alakası yok
    Bu konuya gelene kadar iktidara başka konularda söylenecek çok söz var :f40:

15. Siyaset karıştırmayalım lütfen yoksa hiç içinden çıkamayız :)

16. Tabikide vurunmayacağım... :hih:

17. bende hayır diyorum

18. aaa bilmiyorum yaptırsam yan etkisi olabilirmi yaptırmasam çevremdekilere dikkat ederimm aa kararsızım

19. Her işin başı temizlik,en büyük önlem temizlik..Aşı konusuna gelince gündemi fazlasıyla meşgul eden abartılı bir şekilde tehlikelerinden söz edildiği bu aşamada sanırım çoğunluk yaptırmayı düşünmüyor. Özellikle uzmanların aşı için yararı zararından fazla demeleri de cabası.Şayet böyle bir mantık yürütüyorlarsa uzak durmanın daha doğru olduğuna inanıyorum.Ne çocuğuma ne de kendim yaptırmayı düşünmüyorum.Fakat şöyle bir durum da sözkonusu; Risk grubunda olanlar mecburen yaptırmak zorunda..
    Allah korusun sonumuzu hayır etsin.

20. Aslaa yaptırmam ne anneme ne babama ne kendime...:f40: