Domuz Gribi Aşısı Üretildi

'Haberler' forumunda Aysell tarafından 13 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Son zamanlardaki korkulu hastalıkların başında gelen domuz gribinin aşısı sonunda üretildi.

Domuz gribi birkaç aydır baş göstermiş ve hızla yayılan bir hastalık haline gelirken İşviçreli ilaç firması “Novartis”, domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsüne karşı kullanılacak aşının ilk seri üretiminin gerçekleştirildiğini bildirdi.
    Bu kadar seri bir şekilde üretilen bu ilaç hakkında şirket yetkililerinden yapılan açıklamada;söz konusu aşının, aşıların genel üretim yöntemi olan “yumurtada büyütmek” yerine “hücrelerde yapıldığı”, ayrıca ilk üretimin haftalar sonra mümkün olacağının öngörülmesine rağmen daha erken gerçekleştirilmiş olduğu kaydedildi.
    Aşının ilk serisinin ön klinik deneyler ve değerlendirmeler için kullanılacağı ifade edilen açıklamada, aşı üretiminin Marburg’daki (Almanya) tesislerinde yapılacağı belirtilerek, söz konusu tesisin bir hafta içinde milyonlarca doz aşı üretebilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi.
    Hızla yayılan domuz giribinin,hızla çıkan ilacı nasıl etki edecek bunuda zaman gösterecek…

2. Cevap: Domuz Gribi Aşısı Üretildi

inşallah artık gönül rahatlığıyla pikniğe,denize veya gezilere rahatlıkla çıkabiliriz.:f40:
    güzel bir haber eline sağlık uyusss:f118:

3. Cevap: Domuz Gribi Aşısı Üretildi

aşı için başvuran ülkeler arasında Türkiye başlardaymış...bu da sevindirici bir durum..
    biçok şey için geç kalınmamış olacak:)

4. Cevap: Domuz Gribi Aşısı Üretildi

Bu virüs yüzünden turistlerin olduğu bölgelerde tatil yapma konusunda benim de kafam karışık :(

5. Cevap: Domuz Gribi Aşısı Üretildi

Hiç şaşırmadım zaten virüs te üretilmişti aşısını üretmek zor olmamıştır...
    Novartis'in yeni virüsleri ve aşıları da yoldadır:f196:

6. Cevap: Domuz Gribi Aşısı Üretildi

İyi olmş valla üretildiği tesekkürler Aysel ablacım :f40: