Domates Reçeli

'Damak Keyfi' forumunda Blue tarafından 10 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]
    Domates Reçeli Tarifi

Malzemeler

4 kilo linda tipi domates
    1 kilo kireç suyu
    4 kilo şeker
    150 gr fındık veya badem
    1 adet limon

Yapılışı

Sert ve kırmızı 4 kilo linda tipi domatesin kabuğu ince ince soyulur soyulduktan sonra dolma oyacağı ile oyulur gibi çekirdeği ayıklanır. Bilahare altı saat kireç suyuna bırakılır o kireçte ıslanırken 4 kilo domates 4 kilo şeker konduktan sonra koyduğumuzun şekerin üzerine göz kararı su ilave edilir. Birkaç defa taklalandıktan sonra domatesi güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra badem veya fındık doldurulur. Kaynamış suyun içine atılır o kaynatılmaya başlanır. Kaynarken 1 adet limon suyu sıkılır kabuğu da içerisine doğranır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra servise hazır demektir

2. Cevap: Domates Reçeli

çok ilginç nasıl bir tat olur acaba :confused:

3. Cevap: Domates Reçeli

Görüntüsü kayısı reçelini andırmış..Domatesi tatlı olarak düşünemiyorum,naptın Blue :))daha neler göreceğiz bakalım..

4. Cevap: Domates Reçeli

Yaptın mı blue bunu çok ilginç tadı nasıl?Kireç te hani şu bildiğimiz badana kireçimi?Bir de kireçle işkembeyi ağartıyorlarmış zararlı değilmi?Görüntüsü kayısı dan çok ayva tatlısına benziyo sanki:f20:

5. Cevap: Domates Reçeli

Bir kere içinde badem var baştan kaybetti.:f30:

6. Cevap: Domates Reçeli

Domatesten reçel mi olur? Tamam domates te bir meyve dir ama olmaaz!!Ağzımızın tadını bozmayalım.. :)

7. Cevap: Domates Reçeli

Arkadaşlar ben bu reçeli denemedim fakat tadını biliyorum.Gayet güzel. :f40:
    Yemeden önce ben de domates reçeli olmaz diye biliyordum :f196:
    Fakat bakınız patlıcan reçeli - Forumdas.Net :)
    bu da var :)

8. Cevap: Domates Reçeli

Hadi Domates Reçeli Olurmuş Anladık Ya İçindeki Kireç Suyuna Ne Demeli Demekki Arada Mideye ßadana Yapacakmışız Uzun Ömürlü Olsun Diye :f30::f30::f30: