Domates Konservesi Nasıl Yapılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 24 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

1. Domates Konservesi Tarifi

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/domates-konservesi-64390.jpg]domates-konservesi-64390[/IMGALT]

Bende bu yıl domates konservesi yapayım dedim fakat her kafadan bir ses çıktı nasıl yapacağımı şaşırdım açıkcası.En iyi bildiğim yöntemleri deniyeyim dedim ve bakın Domates Konservesi nasıl yapılırmış öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.Sandığınız kadar zor olmadığını sizlerde göreceksiniz yapmadan önce bende çok zor olduğunu yapamayacağımı düşünüyordum fakat anladımki hiçde öyle değilmiş :f40:

Domates konservesi yapmak için öncelikle domatesleri iyice yıkayın daha sonra rondodan geçirin yada sıcak su içerisine koyun kabuklarını soyup rendeleyin bu şekilde de hazırlayabilirsiniz çok zahmetli olur demezseniz.

Ardından yağ koymadan büyük bir tencereye iki yemek kaşığı tuzu da ekleyip hafif ateşte kaynatalım. Kaynadıktan sonra 20 25 dakika kadar pişirmeye devam edelim ardından ocağı kapatalım.Domateslerimiz sıcaklığını kaybetmeden hızlı bir şekilde kavanozlara doldurup hemen kapağını kapatalım.Doldurduğumuz kavanozları ters çevirip düz bir zeminde soğuyana kadar bekletelim.Soğuduktan sonra, domates konservesinin güneş görmeyen karanlık bir yerde muhafaza edelim.Kışın afiyetle yiyelim :f196: