doktor olmak istiyorum

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. selamlar ben 16 yaşında bir bayanım ve doktor olmayı çok istiyorum.Fakat beni kan tutuyor kandan korkuyorum.
    Bu konuda yardımcı olabilir misiniz nasıl cesaret edebilirim .Ayrıca doktorluk eğitimi hakkında bilgi istiyorum desteğiniz için şimdiden teşekkürler.....

2. Cevap: doktor olmak istiyorum

Doktorluk mesleği her şeyden önce tıp fakültesi diploması gerektirir.

Doktor olmak için tıp fakültesi mezunu olmanız şartı aranmaktadır. Hangi liseye gittiğiniz çok da önemli değildir aslında. Üniversiteye giriş sınavına girdikten sonra mf3 puanı ile tıp fakültelerinden birini tercih etmeniz gerekli. Tıp fakülteleri normal olarak 6 senedir, eğer hacettepe üniversitesi ingilizce tıp fakültesinde okuyorsanız eğer hazırlıkla birlikte 7 sene olur.

6 senelik tıp fakültesinden sonra ise TUS denilen bir sınava tabi oluyorsunuz. Eğer kazanamazsanız ki çoğunluk ilk senesinde yerleşemiyor, pratisyen hekim olarak göreve başlıyorsunuz. İstediğiniz yerleri tercih ediyorsunuz ve yapılan atamalarda görev yerinize tayin oluyorsunuz. Eğer TUS‘u kazanırsanız asistan doktor olarak göreve başlarsınız ve 4 yıl boyunca hastanelerde görev yaparsınız.

Türkiye’de doktor olabilmek için bitirilmesi gereken tıp fakültelerinin üniversite sınavları dahilindeki puanları listeye bakacak olursak en yüksek olan bölümlerdir. Yani iyi bir üniversite sınavı geçirmek zorundasınız. Üniversite sınavına hazırlanma sürecinde kafanıza doktorluk mesleğini koyarsanız eğer bunu başarmamanız için hiçbir neden yok. Fakat bu zorlu yolda kesinlikle düzenli ve güçlü bir çalışma yapmalısınız

3. Kandan korkuyorum ama hayalimi gerçekleştirmeyi coooooooookk istiyorum. Matematigim.ve fenim çok iyi ama doktor olursam kan görünce ne yaparim bilmiyorum:( :( :(