Doğumun yaklaştığını nasıl anlarız

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 22 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Doğumun yaklaştığını nasıl anlaşılır?  Anne adaylarının doğumun geldiğini anlamaları ikinci gebeliklerinde daha kolay olur.Çünkü birinci gebeliklerinde neler yaşadıklarını az çok anneler bilirler.Bunun yanı sıra doğumun yaklaştığını anlamak için Doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır. Anne adayları eğer bu belirtileri yaşıyorsa doğum yaklaşıyor anlamına gelmektedir bu belirtiler.

  doğumunyaklastigi-nasil-anlasilir-.

  Bu belirtilerden bazıları şunlardır;

  Bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle rahim yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum annenin daha rahat nefes alıp vermesine, mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasına neden olur.
  Aşağı inen rahim, idrar torbasına baskı yaptığı için de anne daha sık idrara çıkar. Bu durum ilk defa hamile olanlarda doğumdan 1-2 hafta önce, sonraki hamileliklerde doğumdan yaklaşık bir gün önce görülür.

  28. haftanın sonuna doğru rahmin doğuma hazırlık için yaptığı kasılmalar sıklaşır. Bu yalancı ağrılar genellikle doğumdan birkaç gün önce başlar, sıklık, şiddet ve süre olarak düzensizdir. Bel, kasık ve karında belirli bir noktada daha fazla hissedilebilecek bu ağrılar anne dolaştığında, dinlendiğinde ya da masajla geçebilir.Bir diğer belirti doğumdan bir iki gün önce 1-2 kg. kilo kaybının olmasıdır. Bunun sebebi ise hormon düzeylerindeki değişiklikler nedeniyle vücuttan su atılması ve iştahın azalmasıdır.Doğumun gerçekleşeceği gün vücutta depo edilen enerjinin bir kısmı açığa çıkar, vücut bu enerjiyi doğumda kullanmak üzere saklamıştır. Bu dönemde anne kendini çok iyi ve zinde hissedebilir.
   
Yükleniyor...
- Doğumun yaklaştığını nasıl Forum Tarih
Epidural ile doğumun yan etkileri var mı? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Epidural Normal Doğumun Sakıncaları Nelerdir? Kadınca 22 Mart 2014
Doğumun kolay geçmesi için okunacak dua Dualar ve Faziletleri 12 Şubat 2014
Doğumun başladığını nasıl anlaşılır? Bebek Bakımı 11 Şubat 2014