doğum sonra ücretsiz izin kullanımı

'Soru Cevap' forumunda arslanha tarafından 22 Mart 2012 tarihinde açılan konu

  1. ben devlet memuru olarak çalışmaktayım.mayıs sonunda doğum yapacağım.8+5 ücretli iznimi kullandıktan sonra biraz izin ve rapor almayı düşünüyorum.sonrasında işe başlayacağım.3-4 ay çalıştıktan sonra ücretsiz izne ayrılmak istiyorum.benim sorum ücretsiz izinden döndükten sonra tekrar işe başlayıp 5-6 çalıştıktan sonra, 2 yıllık ücretsiz izin sürem bitmeden tekrar ücretsiz izne ayrılabilirmiyim.öğretmenler bunu yaz tatili için sürekli kullanıyorlar..teşekkür ederim..
     
  2. Cevap: doğum sonra ücretsiz izin kullanımı

    Kadın çalışanların hamilelik dönemi ve doğum sonrası 4857 s. İş Kanunu ile tanınan pek çok yasal hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hakların neler olduğu çoğu zaman tam bilinmemekte veya yanlış bilinmektedir. Konuyla ilgili ilk olarak analık hali olarak adlandırılan bu dönemin ne anlama geldiğinin bilinmesi yerinde olacaktır. Kadını çalışanın gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık) süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri analık hali olarak kabul edilir.

    Çoğu zaman kadın çalışanlar bu belirttiğim sürelerden sonra yeni doğmuş bebeklerine daha iyi bakabilmek için ayrıca izin kullanmak istemektedirler. Bu durumda isteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından (veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden) sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Ayrıca bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında da dikkate alınmaz. Doğum izninin bittiği tarihte işverene verilecek bir dilekçe ile kadın 6 aylık ücretsiz izin hakkını kullandığını bildirdikten sonra işverenin onayına tabi olmadan bu iznini kullanacaktır.
     
Yükleniyor...
- doğum sonra ücretsiz Forum Tarih
Doğum sonrası kabızlık neden olur Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler Kadınca 21 Aralık 2013
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Sağlık bilgisi 22 Ocak 2013
Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri Bebek Bakımı 20 Ocak 2013