Doğum Korkusu

'Sağlık bilgisi' forumunda Gazel tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Doğum korkusu her kadında yaşanabilecek bir sorundur. Çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Genellikle sezeryan doğumlarında narkoz korkusu olarak başgösterebilir.
  Sağlıklı bilgi edinin: Doktorunuzla konuşun ve kafanızdaki soruları paylaşın.

  Fiziksel ve duygusal endişelerinizi birbirinden ayırt edin: Fiziksel sonuçlardan duyduğunuz endişeler; doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarıyla normal düzeye çekilebilir. Ancak derinde yatan duygusal nedenlerden kaynaklanan doğum korkusu, doğuma dair doğru bilgilenmeyle giderilemeyebilir; psikolog yardımı gerekebilir.

  Doğum sonrasındaki hayatınızı planlamaya çalışın: Nerede doğum yapacağınız, doğuma girecek doktor, doğum esnasında sizinle birlikte olacak yakınlarınız, eve döndükten sonra size destek olacak kişiler ve çalışıyorsanız işyerinizle ilişkiler gibi konuları doğumdan önce planlayın.

  Kendinize zaman ayırın: Doğum öncesindeki aylarda rahatlamak için kendinize ve sizi rahatlatan aktivitelere vakit ayırmaya çalışın. Bu aktiviteler stresinizi azaltmanıza yardımcı olur.

  Yardım alın: Doğum korkusu günlük yaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz profesyonel yardım alın.
   
Yükleniyor...
- Doğum Korkusu Forum Tarih
Doğum Korkusu için Sosyal Konular 15 Aralık 2012
Doğum korkusu nasıl yenilir öneriler Bebek Bakımı 16 Eylül 2011
Doğum Korkusunu nası yenebilirim Sağlık bilgisi 28 Ekim 2009
Hamile Balık Nasıl Doğum Yapar? Kadınca 19 Mayıs 2016