Doğum kontrol hapı saç uzatır mı

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 27 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

  1. Halk arasında doğum kontrol hapları korunma dışında pek çok farklı şey için kullanılabiliyor. Mesela çiçeklerin canlanması ve daha gürbüz olması için kullanılan doğum kontrol hapları saç uzamasını hızlandırdığı yönünde çıkan söylemler neticesinde tercih edilebiliyor. Peki bu ne kadar doğru? Yani doğum kontrol hapı saç uzatır mı? sorusunun cevabını birlikte öğrenelim

    Bilinmesi gereken husus şu doğum kontrol haplarının ana maddeleri genelde Etinil estradiol'dür. Bu maddenin vücutta yarattıkları ana etki ise steroid etkilerinden oluşur. Yani ilaç içildiği zaman alınan bir çeşit kortizon sayesinde doğum kontrolü sağlanır. Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Ana işlevleri yumutalıkta yumurta oluşumunu engellemektir. Buraya kadar her şey tamamsa şimdi asıl soruyu sorabiliriz nasıl oluyor da bu doğum kontrol hapları saç uzatıyor.

    Eskiden beri inanılan bir bilgi vardır doğum kontrol hapları ile ilgili o da kontrol haplarının tüylenme yaptığıdır. Ki bu mantıkla hareket eden bir çok kişi saç uzatma veya saç dökülmesini durdurma gibi etkiler yapacağını düşünerek doğum kontrol haplarını şampuana ekleyip veya ezerek kür haline getirip saçlarına uyguluyor. Saç uzamasını hızlandırdığı yönünde bilimsel bir gerçek olmadığı gibi bunun mümkün olması da olası değil.
     
Yükleniyor...
- Doğum kontrol hapı Forum Tarih
Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Aşılama Öncesi Doğum Kontrol Hapı Bebek Bakımı 7 Haziran 2012
Doğum Kontrol Hapının Ne Tür Yan Etkileri Var Sağlık bilgisi 28 Şubat 2012
Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kadınca 28 Şubat 2012