Dogruluk İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda HazaN tarafından 19 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Doğrulukla ilgili ayetler, kuranda doğrulukla ilgili ayetler, doğrulukla ilgili ayetler nelerdir


  BAKARA : 23 - Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur'ân)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir sûre getirin, Allah'tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz.

  BAKARA : 94 - De ki; Allah yanında ahiret yurdu (cennet) başkalarının değil de yalnızca sizin ise, eğer iddianızda da sadık iseniz haydi hemen ölümü temenni ediniz, ölmeyi cana minnet biliniz.

  BAKARA : 111 - Bir de "yahudi ve hıristiyanlardan başkası asla cennete giremeyecek" dediler. Bu onların kendi kuruntularıdır. Sen de onlara de ki; "Eğer doğru iseniz, haydi bakalım getirin delilinizi."

  MAİDE : 119 - Allah buyurdu ki: "Bu, sadıklara doğruluklarının fayda sağladığı gündür. Onlar için altlarından ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler vardır". Allah onlardan razı olmuş, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük kurtuluş budur.

  TEVBE : 119 - Ey iman edenler! Allah'dan korkun ve doğrularla beraber olun.

  İSRA : 80 - (Ey Muhammed!) De ki: "Rabbim! Beni, takdir ettiğin yere gönül rahatlığı ve huzur içinde koy ve çıkacağım yerden de dürüstlükle ve selametle çıkmamı sağla. Bana katından yardım edici bir kuvvet ver."

  NEML : 64 - (Onlar mı hayırlı) yoksa, önce yaratan, sonra yaratmayı tekrar eden ve sizi hem gökten, hem yerden rızıklandıran mı? Allah ile beraber başka bir ilâh mı var? De ki: Eğer doğru söylüyorsanız, siz kesin delilinizi getirin haydi!

  KASAS : 48 - Fakat onlara tarafımızdan o hak (peygamber) gelince, "Musa'ya verilen (mucizeler) gibi ona da verilmeli değil miydi?" dediler. Peki daha önce Musa'ya verileni de inkâr etmemişler miydi? "Birbirini destekleyen iki sihir" demişler ve şunu söylemişlerdi: "Doğrusu biz hiçbirine inanmıyoruz."

  KASAS : 49 - (Resulüm!) De ki: "Eğer doğru sözlüler iseniz, Allah katından bu ikisinden (bana ve Musa'ya inen kitaplardan) daha doğru bir kitap getirin de ben ona uyayım!"

  AHZAP : 8 - (Bunu Allah), sadıklara sadakatlerinden sormak için yaptı. Kâfirler için ise acı verecek bir azab hazırladı.

  AHZAP : 24 - Çünkü Allah sadıklara sadakatleriyle mükafat verecek, dilerse münafıklara da azab edecek veya tevbe nasib edecektir. Şüphe yok ki Allah çok bağışlayıcıdır. Çok merhamet edicidir.

  AHZAP : 70 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve sağlam söz söyleyin,

  AHZAP : 71 - Ki (Allah) işlerinizi yoluna koysun ve günahlarınızı bağışlasın. Her kim Allah'a ve Resulü'ne itaat ederse, o gerçekten büyük murada ermiştir.

  AHKAF : 16 - İşte yaptıklarının en güzelini kendilerinden kabul edeceğimiz ve günahlarını bağışlayacağımız bu kimseler cennetlikler arasındadırlar. Bu onlara vaad edilmiş olan dosdoğru bir sözdür.

  MUHAMMED : 5 - Allah onları doğru yola iletecek ve durumlarını düzeltecektir.

  KAMER : 55 - Güçlü padişahın huzurunda doğruluk koltuklarındadırlar.

  MÜLK : 23 - De ki: "Sizi yaratan, size kulaklar gözler ve gönüller veren O'dur. Ne kadar az şükrediyorsunuz!"

  MÜLK : 24 - De ki: "Sizi yerden üreten O'dur ve O'na toplanıp götürüleceksiniz."
   
Yükleniyor...
- Dogruluk İle İlgili Forum Tarih
Mevlana'nın Doğruluk ile İlgili Çok Güzel Bir Sözü Güzel Sözler 22 Ağustos 2012
Kuranı Kerimde Doğruluk İle İlgili Ayetler Ayetler ve Hadisler 25 Ekim 2011
Dürüstlük, Doğruluk ve Vicdan ile ilgili deyimler arıyorum Sorun Cevaplayalım 4 Ekim 2011
doğruluk ile ilgili güzel sözler Karışık Sözler 4 Ekim 2011