Doğa ile ilgili kompozisyon örneği

Konusu 'Sözel Dersler' forumundadır ve YAREN tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. YAREN Üye

  doğa ile ilgili kompozisyon,doğayla ilgili kompozisyon,doğa ile ilgili kompozisyon örnekleri,doğa ile ilgili kompozisyonlar

  Doğa hakkında kompozisyon

  YAŞ KESEN BAŞ KESER..
  Ağaçlar bir ülkenin doğal zenginlikleridir. İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felâketlerden korur, iklim şartlarını düzenler.

  Ağaç, tabiatın süsüdür. Tanrı’nın insanlara bağışıdır. Bizde ağaç sevgisi, köklü, gelenekleşmiş bir sevgidir. Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine raslamak mümkündür.

  Ancak, bazı kendini bilmez, cahil kişiler, toprak kazanmak, yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar. Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir.

  Bunları kes, o baltanla bu çürümüş ağaçları yere ser” derken, insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.

  Gerçekten, yaş ağaç kesen bir insan, bir canlıya kıydığı için cani sayılır. Tanrı ve kul katında da günahkârdır. Ayrıca, şairimizin de dediği gibi, hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz.


Benzer konu başlıkları: Doğa ilgili
Forum Başlık Tarih
En Güzel Şiirler 2 Kıtalık doğa ile ilgili şiirler 12 Şubat 2014
İle İlgili Şiirler Doğa Teması İle İlgili Şiirler Kısa 12 Şubat 2012
İle İlgili Şiirler Doğa Sevgisi İle İlgili Şiirler Kısa 12 Şubat 2012
İle İlgili Şiirler Doğal Afetler ile ilgili Şiirler 30 Eylül 2013
Hikayeler Atatürkün Anıları Doğa İle İlgili 19 Temmuz 2012