Doğa ile ilgili kompozisyon örneği

'Sözel Dersler' forumunda YAREN tarafından 2 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. doğa ile ilgili kompozisyon,doğayla ilgili kompozisyon,doğa ile ilgili kompozisyon örnekleri,doğa ile ilgili kompozisyonlar

  Doğa hakkında kompozisyon

  YAŞ KESEN BAŞ KESER..
  Ağaçlar bir ülkenin doğal zenginlikleridir. İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır. Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felâketlerden korur, iklim şartlarını düzenler.

  Ağaç, tabiatın süsüdür. Tanrı’nın insanlara bağışıdır. Bizde ağaç sevgisi, köklü, gelenekleşmiş bir sevgidir. Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine raslamak mümkündür.

  Ancak, bazı kendini bilmez, cahil kişiler, toprak kazanmak, yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar. Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir.

  Bunları kes, o baltanla bu çürümüş ağaçları yere ser” derken, insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.

  Gerçekten, yaş ağaç kesen bir insan, bir canlıya kıydığı için cani sayılır. Tanrı ve kul katında da günahkârdır. Ayrıca, şairimizin de dediği gibi, hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz.
   
Yükleniyor...
- Doğa ilgili kompozisyon Forum Tarih
2 Kıtalık doğa ile ilgili şiirler En Güzel Şiirler 12 Şubat 2014
Doğal Afetler ile ilgili Şiirler Karışık Şiirler 30 Eylül 2013
Türkiyenin doğal güzellikleri ile ilgili yazı Soru Cevap 4 Aralık 2012
Atatürkün Anıları Doğa İle İlgili Masallar ve Hikayeler 19 Temmuz 2012