Dizi Çalışanları Ne Kadar Ücret Alıyor?

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Dizilerden Kim Ne Kadar Kazanıyor?

Yönetmen 5-20 bin TL

Senarist 5-15 bin TL

Müzisyen 2-8 bin TL

Yönetmen yardımcısı 500-5 bin TL

Başrol oyuncusu 10-30 bin TL

Orta kademe oyuncular 5-10 bin TL

Noname (ünlü olmayan) oyuncular* 1-5 bin TL

Bölüm oyuncusu 500-1.000 TL arası

Diyaloglu yardımcı oyuncu 50-150 TL

Figürasyon 20-25 TL

Not: Oyuncu ücretlerine yüzde 20-30 cast ajansı komisyonu dahil değildir.

Sinema ve Dizi Sektörü Kimlere Kazandırıyor?

* Halen 45 dizinin, doğrudan ve dolaylı olarak en az 50 bin kişiye istihdam sağladığı belirtiliyor.

* Müzisyenler, film ve dizi müziklerini yaparak yüksek ücretler kazanıyor. Kıraç, Toygar Işıklı, Kemal Sahir Gürel, dizilerden en çok kazanan müzisyenler olarak biliniyor.

* Yıllardır devlette ve özel tiyatrolarda çok fazla para kazanamayan oyuncular, sektörün canlanmasıyla yeniden para kazanmaya başladı.

* Romancılar ve senaryo yazarları da en parlak günlerini yaşıyor.

* Firmalar dizilere sponsor olarak ürünlerini kısa sürede tüketiciye tanıtma olanağı buluyor.

* Televizyon ve sinema yapımları reklam sektörünün de itici gücü oluyor.

* Yapımcılar, emlakçılara ve araç kiralama şirketlerine yeni iş kapıları açıyor. Dizilere mekan sağlayan emlakçılar, yalıdan ofise birçok mekanı kiralıyor. İstanbul Boğazı’nda dizilere yayınlanan konakların günlük kirasının 500 TL’yi bulduğu belirtiliyor.

* Film ve dizelerin çekildiği bölgeler tanınıyor ve iç turizm hareketi hareketleniyor. Kapadokya, Mardin, İzmit (Maşukiye), Sinop son yıllarda dizi turizminden payını alan bölgeler.

* Filmlerin DVD’lerinin yapılması hem kayıtlı hem de kayıt dışı ekonomiyi besliyor.

* Restoranlar, kuaförler, mobilyacılar, giyim firmaları, ev tekstili üreticileri gibi birçok sektör dizilere sponsor olup kendilerini tanıtıyorlar.

2. Cevap: Dizi Çalışanları Ne Kadar Ücret Alıyor?

Tamam hemen ajans bağlantılarını kuruyorum :) İlk dizimiz bir komedi olsun başrollerde sen ve ben.ikimiz ev arkadaşıyız sen çalışıyorsun, ben de evden sorumlu devlet bakanı şeklinde... Gerisini senaristler ayarlar zaten.Kahkahaları buradan duyar gibi oldum :f30: