Dizel araçlarda LPG Dönüşümü

'Haberler' forumunda ScorpioN tarafından 10 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Dizel arabalar da artık tüplü olacak
    Benzine motorine gelen zam, Ankaralı makine mühendisi Nevzat Adabağ’ı mucit yaptı. Adabağ, çalışmalarının sonucu dizel arabalara da tüp taktı. Ecomix adını verdiği sistem cevreyi de kirletmiyor.Benzin ve motorine üst üste zam yapılması vatandaşları tasarruf yapmak için farklı arayışlara itmeye başladı. Ankaralı Makine Mühendisi Nevzat Adabağ’ın motorinle çalışan araçlara LPG takmaya başlaması diesel araç sahiplerini umutlandırdı.
    2002 yılından bu yana proje üzerinde çalıştığını belirten Makine Mühendisi Nevzat Adabağ, yanma sisteminin farklılığından dolayı benzinli araçlardaki gibi motorinli araçlara LPG takılamadığını, yaptığı sistemle artık bunun mümkün olduğunu ifade etti.

Sistemin patentini alarak kamyon, Tır, çekici, otobüs, minibüs gibi diesel ile çalışan araçlara LPG takmaya başladıklarını belirten Adabağ, “Ecomix” adını verdiği sistemin çevreyi kirletmediğini, motorun gücünü arttırdığını ve ayrıca yakıttan yüzde 25-30 arasında değişen bir tasarruf sağladığını dile getirdi.

Şu anda sisteme talep patlaması yaşandığını, özellikle aracı diesel olup da çok yakıt kullananlar tarafından tercih edildiğini kaydeden Nevzat Adabağ, “Sistemin maliyeti araca göre 4 bin 500 YTL’den başlatıp 12 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Yaptığımız araştırmalarda 6 ile 8 ay gibi bir sürede bunun maliyeti karşılanıyor. Motorin fiyatlarına son aylarda yapılan zamların ardından dizel araç sahipleri alternatif arayışlara gitti. Diesel aracı olanlar LPG taktırmak için bize gelmeye başladı” dedi.

2. Bilgi için teşekkürler Scorpion
    Emeğine sağlık.

3. Bilg ve paylaşım için teşekkürler..

4. Cevap: Dizel araçlarda LPG Dönüşümü

Selam
    bu tip haberlere o kadar bozuluyorum ki anlatamam bu mühendis arkadaşın buldum dediği sistemi ben 2000 yılında samsun da bir ford transit de takılı ve kullandıklarını gördüm yapan firma da konyalı oto gaz diye bir firma idi üşenmedim gittim ustaya bu olayı anlattım ve sordum ve hatta ismini de verebilirim buradan Bünyamin Bulunmaz usta nın ismi sizin yukarıdaki fiyatları söyledim bana güldü 4.500 ila 12.000 lira arasında yapıyorlarmış deyince ben en küçük araca 1.500 en büyük aracada 3.000 liraya yaparım dedi neden yapmadığını sordum bana patent başvurusunu ve diğer evraklarını gösterdi ve arkadaşlar yapsın biraz da biz tazminatlarla idare edeceğiz artık dedi.