Diyarbakır Dicle Üniversitesi

'Bilgi Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 15 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Diyarbakır Dicle Üniversitesi

Dicle Üniversitesi bünyesinde, halen11 fakülte, 13 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 3 enstitü , 9 uygulama ve araştırma merkezi, ile 1 eğitim ve araştırma hastanesi yer almaktadır...

Kuruluş Tarihi : 1973
    Adresi : Dicle Üniversitesi Rektörlüğü Diyarbakır
    Bulunduğu Şehir : Diyarbakır
    Mail Adresi : webmaster@dicle.edu. tr
    Tel : 0(412)248 80 30
    Öğrenci Sayısı : 11 500
    Eğitim Dili : Türkçe
    Üniversite Türü : devlet Üniversitesi

Dicle Üniversitesi bünyesinde, halen11 fakülte, 13 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 3 enstitü , 9 uygulama ve araştırma merkezi, ile 1 eğitim ve araştırma hastanesi yer almaktadır.

Üniversitenin öğrencilere sunduğu imkanlar:

Beslenme ve Barınma:

Öğrencilerin barınma problemi, kampüs içerisindeki ve üniversiteye bağlı birimlerin bulunduğu yerlerdeki kredi ve yurtlar kurumuna bağlı yurtlar sayesinde çözümlenmiştir
    Üniversite yemekhanesinden de ucuz ve sağlıklı yemek yenilebilmektedir.

Teknoloji ve Kütüphane:

Üniversitede Bilgi işlem merkezi aracılığıyla, İnternet bağlantısı mevcuttur.Yine üniversite bünyesinde bir kütüphane öğrencilere kaynak taraması ve araştırma yapma imkanı sunmaktadır.

Sağlık:

Mediko-Sosyal Merkezi,diğer birçok üniversitede olduğu gibi;gerektiğinde öğrencilere ilk sağlık müdahalesinin yapıldığı merkezdir.Burada,bir uzman hekim, bir pratisyen hekim ve birde diş hekimi görev yapmaktadır.Gerekli görülmesi durumunda hastalar üniversite hastanesine veya başka bir sağlık kurumuna sevk edilirler.

Sosyal etkinlikler:

Kampüs içerisindeki sosyal ve sportif aktivitelere katılmak mümkündür.

Ulaşım:

Herhangi bir ulaşım problemi olmadan üniversiteye ulaşılabilmektedir.