Diyafragmatik Fıtık

'Hastalıklar' forumunda ZeuS tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Diyafragmatik Fıtık nedir?
  Diyafragmatik fıtık, diyaframda normal olmayan bir açıklığın karın bölgesi içeriğinin bir kısmının göğüs bölgesine doğru taşmasını mümkün kıldığı durumlarda meydana gelir. Çok ciddi vakalarda, mide ve barsakların büyük bir kısmı, kalp ve akciğerlerin yer değiştirmesine neden olur.

  Bu anormallik doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin fıtık yüzünden solunum güçlüğü çekmesi ile teşhis edilir. Bu durum bebeğin yaşamını tehdit eden bir durumdur ve acilen ameliyat edilmesi gerekir. Bununla beraber; çoğunlukla fıtık aylar sonrasına kadar kendini belli etmeyebilir.

  Geç ortaya çıkan diyafragmatik fıtık semptomları arasında kusma, ağır karın ağrıları, beslenme sonrası rahatsızlık ve kabızlık sayılabilir. Kimi zaman herhangi bir belirti ortaya çıkmaz ve problem ancak rutin röntgen çekimleri esnasında keşfedilebilir. Eğer doktorunuz bebeğinizde diyaframatik fıtıktan kuşkulanıyor ise, teşhisi desteklemek için röntgen çekimine gerek duyulabilir.

  Ameliyat gerekli bir tedavi şeklidir. Doğduktan sonraki ilk 3 gün esnasında diyafragmatik fıtık teşhisi konan ve hastalıktan ciddi şekilde etkilenmiş olan bebeklerde, ölüm oranı %50 dir. Bununla beraber, solunum güçlüğü şikayeti olmayan bebeklerin çoğu hayatta kalmayı başarabilir.
   
Yükleniyor...
- Diyafragmatik Fıtık Forum Tarih
Bebeklerde Fıtık Nasıl Gelişir? Hastalıklar 31 Ağustos 2013
Her Bel ve Boyun Ağrısı Fıtık Değil Sağlık Rehberi 8 Haziran 2010
Fıtıklar Hastalıklar 7 Ekim 2009
Fıtık-Fıtık Nedir-Fıtık Oluşumu-Fıtık Çeşitleri-Fıtık Tedavisi Hastalıklar 25 Temmuz 2009