Diyabette Damar Sertliği

'Hastalıklar' forumunda Dark tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Diyabette Damar Sertliği

  40 yaşından sonra ortaya çıkan diyabette büyük damar bozuklukları daha sıkça görülmektedir. Büyük damar hastalığının buradaki adı Ateroskleroz'dur. Yani damar sertliğidir.

  Damar sertliğinin risk faktörleri, yani oluşumunu arttıran faktörler;

  Yüksek Tansiyon
  Kanda kolesterol ve trigliserit artışı
  Şişmanlık
  Diyabet
  Hareketsiz yaşam
  Stresli psikolojik yapı
  Ailede damar sertliğinin fazla oluşu
  Sigara diyabetlilerde diğer risk faktörleri de sıklıkla göründüğünden damar sertliği daha kısa süre içinde ortaya çıkmakta daha ağır seyretmektedır.
  Bu hastalık, kalbin damarlarını etkileyerek yürürken, merdiven çıkarken, nefes darlığı, gögüs ağrısına neden olmakta bazan damarların tıkanması enfarktüs olarak kendini gösterebilmektedir. Bazen enfarktüs diyabetlide ağrı olmadan veya terleme, fenalık, bulantı gibi hafif belirtilerle de kendini gösterebilmektedir.

  Beyin damarlarında daralma ve tıkanmalara bağlı olarak ani baş dönmeleri vücudun bir yarısında felç ve yarı felçler , ayak damarlarındaki daralmaya bağlı olarak yürürken baldır ve uylukta ağrı, ayaklarda kılların dökülmesi, tırnakların geç uzaması, yaraların geç iyileşmesi şeklinde belirtiler olabilir. Bu organların etkilenmesi sadece kan şekerine bağlı değildir. Bu nedenle diyabetlilerde kalp hastalıklarının yukarda sayılan diğer risk faktörlerinin varlığı da önemlidir. Çünkü bu faktörler iyi yönde değiştirilebilmekte tedaviyle düzeltilebilmektedir. Düzeltilebilen bu nedenlerin araştırılması ve erkenden tanı konması çok önemlidir.
   
Yükleniyor...
- Diyabette Damar Sertliği Forum Tarih
Şeker ve İnsülinin Diyabetteki Rolü Hastalıklar 4 Ekim 2009
Kan damarları kaça ayrılır? Özellikleri nelerdir? Sağlık bilgisi 3 Eylül 2016
Damar Tıkanıklığına iyi gelen bitkiler Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Kalp ve damar sağlığını korumak için ne yapmalıyız maddeler halinde Sağlık bilgisi 17 Kasım 2015