dişlerin görevleri nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. dişlerimizin görevleri nelerdir dişlerimiz ne işe yarar


  1- Kesici Dişler
  Alt ve üst çenedeki ön dişler “Kesici Diş” olarak adlandırılır. Üst çenede genişliği 9-10 mm. olanlar orta kesici; 6-7 mm. olanlar ise üst yan kesicilerdir. Alt orta ve yan kesicilerin genişlikleri ise 6-7 mm. arasındadır.Bunların boyları her insanda farklılık gösterir.
  2- Kaninler (Köpek Dişleri)
  “Köpek dişi” ve “göz dişi” adı da verilen kaninler kesici dişlerden sonra gelir, alt ve üst çenede sağlı-sollu birerden dört tanedir. Uçları sivri olup koparmaya yararlar.
  3- Azı Dişleri
  Kaninlerin arkasında, azı dişleri yer alır. Yapı olarak birbirinden farklı olan azı dişleri, her bir yarım çenede, iki küçük azı, üç de büyük azı olmak üzere beşer tane ve bir çenede toplam on tanedir.
  Bütün küçük azıların çiğneme ve kenetlenmeye yarayan ikişer tümsekçikleri vardır. Üst çenedeki büyük azıların dörder tümsekçiği; alt çenedeki büyük azıların beşer tümsekçiği vardır. Bu tümsekçiklere “tüberkül” adı verilmektedir.
  4- Akıl Dişleri
  Üçüncü Büyük Azılar = Yirmi yaş Dişleri
  Akıl dişleri ayrı bölümde incelenmiştir .Burada, sadece şekillerinin ve kök sayılarının çok değişik olduğunu belirtmekle yetiniyoruz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- dişlerin görevleri nelerdir Forum Tarih
Ağzımızdaki dişlerin isimleri ve görevleri Etüt Merkezi 31 Aralık 2010
Türklerin islamiyeti kabul edişlerinde ,islam devletlerine sınır komşusu olmalarının etkisi varmıdır Bilgi Rehberi 15 Mart 2015
Kilo Vermek İçin Dişlerinizi Fırçalayın! Merak Ettiklerimiz 14 Ağustos 2013
Dişlerinizi Beyazlatmak İçin Çilek Denediniz mi? Hastalıklar 30 Temmuz 2013