Diş Gelişimi

'Bebek Bakımı' forumunda Ezlem tarafından 19 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. DİŞ GELİŞİMİ Diş gelişimi kemikleşme, sütdişlerinin çıkması ve kalıcı dişlere değişmesi gibi bir sıra izler. İlk kemikleşme anne karnında 14. gebelik haftasında başlar, 3 yaş civarında sütdişlerinin tamamlanması ile devam eder ve 25 yaşında kalıcı dişlerin tamamlan*ması ile sona erer. Kemikleşme diş ucundan köküne doğrudur. Olgunlaşmalarını tamamlamış dişler, doğum*dan sonra belirli bir sıra ile dişetlerini delerek çıkar. Dişlerin çıkması sırasında bir kısım çocuklarda birkaç gün kuru öksürük, uyku bozukluğu, huysuzluk, ateş gö*rülebilir. Tablo 'da çocuklarda sütdişlerinin ve ka*lıcı dişlerin ortalama çıkma yaşları gösterilmiştir.

Diş çıkarma yaşı bireysel farklılıklar gösterir. Gene*tik özellik ile tiroid hormonu diş gelişmesini etkileyen faktörlerin başında gelir. O andaki beslenme durumu ile diş çıkarma zamanı arasında bir ilgi yoktur. Flor tuz*larının eksikliği diş çürüklerine eğilimi artırır.

Sütdişlerinin ve kalıcı dişlerin çıkma zamanı:

Sütdişleri

Alt orta kesiciler
    5-10 ay

Üst orta ve yan kesiciler
    8-12 ay

Alt yan kesiciler
    12-14 ay

Alt ve üst 1. premolerler
    12-14 ay

Alt ve üst köpek dişleri
    16-22 ay

Alt ve üst 2. premolerler
    24-30ay

Kalıcı dişler

1. molerler
    5-7 yaş

Orta kesiciler
    6.5-8 yaş

Yan kesiciler
    7-9 yaş

1. premolerler
    9-11 yaş

2. premolerler
    10-12 yaş

Köpek dişleri
    10-12 yaş

2. molerler
    11-13 yaş

3. molerler
    16-21 yaş (veya daha geç)

Eğer 16 aylığa kadar hiç diş çıkarmamışsa, bazı hastalıklara bağlı olabilir. Çocukta büyüme-gelişmede geriliğe işaret eden başka bulgular da varsa hipotiroidi, v.b. hastalıklar açısından irdelenir.

2. bilgilendirme için tşk ler emeğine sağlık EZLEM:f9:

3. Dişlere iyi bakmak çok önemli.Gerçi ne kadar iyi bakarsanız bakın eğer genetik olarak dişleriniz hassassa çare yok,dişçinizle kanka olmanız gerek.Mesela benim gibi:f40:
    gidiyorum şöle yayılıyorum rahat dişçi koltuğuma mis gibi.İşin mis olmayan kısmına gelince şu ucu ince dönen pis alet beni çok sinir ediyor.
    Diş ağrısı çok zor...
    Sözün özü Allah kimseye -özellikle geceleyin- kulak veya diş ağrısı çektirmesin.
    diş isimlerini (premoler,moler..vs) bilmiyordum paylaşım için teşekkürler:f118: :f118:

4. Valla en cok korktugum şey diş agrısı ve dişciler :(

Ama bu aralar dişçiden çıkmıyorum, dişlerime 100 bin bakımı yaptırıyorum da :f106: :f106:

Şaka bir yana, faydalı bilgiler için teşekkürler Ezlem :f40:

5. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Ezlem...

emeğine sağlık...