Diş fırçası seçerken

'Hastalıklar' forumunda HazaN tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Diş Fırçasını seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Dişlerinizin ve diş etlerinizin temizliği için en iyi diş fırçası yumuşak, ucu yuvarlatılmış ya da parlatılmış kılları olanlardır. Sıkı ya da sert diş fırçaları diş eti dokularınızı zedeleyebilir.
    Diş fırçasının büyüklüğü ve biçimi, her dişe ulaşabilecek şekilde olmalıdır. Çocuklar ve erişkenler için çeşitli büyüklükte diş fırçaları olduğu gibi, çeşitli kıl şekilleri olan diş fırçaları da bulunmaktadır. Unutmayın, diş fırçasındaki kılların yalnızca uç kısımları temizlik işlemi yapar, bu nedenle diş fırçasını büyük bir kuvvetle bastırmaya gerek yoktur.

Diş fırçanızı her 3-4 ayda bir ya da fırçanın kılları büküldüyse daha önce yenileyin. Böylece, her zaman, dişlerinizin ve diş etlerinizin yüzeyinden plağı (bakteri ve şeker) daha iyi temizleyen kılları olan bir diş fırçası kullanıyor olursunuz. Dışa doğru eğilen kıllar, diş fırçanızı yenileme zamanının çoktan geçtiğine işaret eder.

Sizin ve aileniz için en uygun diş fırçasının hangisi olduğu konusunda şüpheleriniz varsa, diş hekiminizden size uygun diş fırçasını önermesini rica edin.

2. Yumuşak kıllı diş fırçalarını diş hekimleri önermezler.
    ORTA SERT fırçaları öneriyoruz.

Bir diş fırçasında 3 özellik aranır
    1- Küçük olmalıdır
    2- Orta sert olmalıdır
    3- Seyrek kıllı olmalıdır

Bunun dışında firmalar tarafından satışı artırmak için yapılan reklamlara aldırış etmeyiniz.
    Örneğin 3 açılı, 8 kafalı, döner civatalı, ışıklı, karbüratörlü, yandan saplı, vesaire.... Bu reklamı yapanlar bile bunlara inanmadıklarını itiraf ediyorlar. Diş fırçanızda sadece yukarıda yazdığım 3 özelliği arayınız.

Çok ucuz ve aranan özelliklere uygun diş fırçaları vardır. Pahalı markalar satın almaya gerek yoktur.

3. Düzeltme için teşekkür ederim aydinmur.com
    Bir sorum olacaktı madem bu konuya değindik, elektrikli diş fırçaları hakkında diş hekimlerinin genel düşüncesi nedir aceba? Diş hekimim diş taşlarından kurtulmamda bu fırçanın büyük etkisi olduğunu söylemişti. Sizin bu konudaki fikirleriniz nedir?

4. önemli bir konu teşekkürler arkadaşım

5. Vallahi Hazancım benim de düşüncelerimi soracak olursanız ;

-Ben elektrikli diş fırçalaırını kesinlikle tavsiye etmiyorum ve evde kullandırmıyorum.
    Elektriğe gelen son zamlardan sonra bu fırçalar dişlerimize iyi gelse bile faturaların yaratmış olduğu stresin payı daha büyük.
    - İkincisi dişlerimizi bu elektrikli fırçalar ile fırçalarken elektriklerin kesilmesi durumu.
    ( Diş fırçası ağzımızda kalıyor ve elektrik gelene kadar çıkaramıyoruz )

- Üçüncü durum ise bu fırçalarda elektrik kaçağının olması ki çok arzu edilen bir durumdur.
    Çünkü bu kaçak ile birlikte tüm dişlerimizi elektrik çarpar ve hepsinden kökten kurtulmuş oluyoruz. ( Bu durumu diş hekimleri hiç istemez. Kökten bir müşteri kaybetmiş olurlar. Daha çok gariplerin istedikleri bir durumdur )

Takdir edersiniz ki benim bakışım hekim gözü ile değil faturaları düşünen bir aile babası gözü iledir.

6. Faydalı bilgiler için teşekkürler ..:f40:

7. Bilgiler için teşekkürler:f40:

8. Size bir sır....
    Aslında Elektrikler kesilmiyor. Ben Şalteri kapatıyorum....::f7: ;) :f30:

9. Vay be Öznur demek ki suç elektrik şebekelerinde değilmiş. :f196:

10. Teşekkürler emeğine sağlık sultanım sağlık açısından faydalı bilgiler sunmuşsun yine:f40: