Diş Eti Hastalıkları Hakkında Bilgi

'Hastalıklar' forumunda Ezlem tarafından 5 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Diş Eti Hastalıkları nedir
  Diş Eti Hastalıkları
  Dişeti sağlığı

  Diş Eti Hastalıkları Hakkında Bilgi

  Dişin diş eti dışında görünen bölümü diş minesi denilen sert bir tabaka ile kaplanmıştır. Bunun altında daha yumuşak bir yapı vardır. En içte ise diş özü vardır. Burada bol miktarda damar ve sinir bulunur. Diş gövdesi diş etine ve onun altındaki kemiğe girdiği bölümde daralır. Bu bölüme dişin boyun bölümü denir. Çene kemiği içinde kalan bölümüne ise dişin kök bölümü adı verilir. Diş kökü diş yuvasında çene kemiğine özel doku uzantıları ile sıkıca bağlanmıştır. Diş eti hastalıkları, diş çürükleri ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kokusu olduğunda nedeni araştırılmalıdır.


  Diş eti hastalıkları en önemli diş sağlığı sorunları arasındadır. Ağız hijyeninin bozukluğu ile yakından ilişkilidir. Başlangıç döneminden itibaren diş etleri kolay kanar. Diş eti kanamalarında diş hekimi muayenesi zorunludur. Diş etleri, diş yuvaları ve ağız tabanındaki iltihaplanmalar genel olarak diş eti hastalığı olarak bilinmektedir. Diş üzerindeki plaklar bunun en önemli nedenidir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihapları çene kemiğinin de iltihaplanmasına ve zarar görmesine yol açabilir.


  Diş çürüğü, diş eti hastalıkları, sinüzit, bademcik iltihabı, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sorunları, ağız bakım yetersizliği ağız kokusuna neden olabilir. Bu hal, sosyal ilişkileri de etkiler. Bazı metobolizma hastalıkları da ağızda kendine özgü kokular yapabilir.
   
Yükleniyor...
- Diş Hastalıkları Hakkında Forum Tarih
Diş Eti Hastalıkları İçin Ne Yapmalı Hastalıklar 25 Mart 2013
Okmeydanı Ağız Ve Diş Hastalıkları Hastanesi Nerede Ne Nerede ? 23 Temmuz 2012
İstanbul İl Özel İdaresi Ağız Ve Diş Hastalıkları Hastanesi Nerede Ne Nerede ? 21 Haziran 2012
Dişeti hastalıkları belirtileri Hastalıklar 6 Mayıs 2011