Diş Buğdayı Partisi

'Güncel Bilgiler' forumunda Violet tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Diş Buğdayı Partisi,

İki hafta önce Defne'nin alt ön dişinin çıkmasının an meselesi olduğunu yazmıştım. Yazımın ertesi günü kızım minik beyaz dişini gösterdi bize. Pazar sabahı dişini gördüğümüz an evde nasıl bir sevinç koptu anlatamam. Kızımız sanki bir mertebe atladı. Büyüdü, adam oldu. Hemen telefonlara sarılıp herkese haber verdik

Annem Bodrum'dan kalktı dedi ki, "Diş buğdayı yapmak gerek" "O da ne?" diye soru verdim. "Bebekler diş çıkarınca yapılır. Adettir. Niye yapılır onu bilemem." Haydaa!! Şimdi niye yapıldığını bilmediğimiz bir şeyi, sırf adet yerini bulsun diye mi yapacaktık?

Aslında fena fikir değildi. Bu vesileyle çok yakın aile dostları bir araya gelip, doğum günlerinden önce bir kutlama yapabilecektik. Adet gereği herkes ufak tefek bir hediye de getirirmiş. Bu "Diş Buğdayı" işi benim aklıma yattı. Hem kızım o küçük dişi çıkartacak diye çok zorlanmıştı. Bir kutlamayı hak etmişti.

Davetli ve ikram listesi tamam

Hemen bir davetli listesi yaptım. Sonra da ikram edileceklerin listesini... Dadıları iki çeşit kurabiye ile diş buğdayının yapımını üstlendi. Özden Annem'den tadına doyamadığım irmik tatlısını yapmasını rica ettim. Ah annem burada olsaydı zeytinyağlı yaprak dolma da yapardı. Hemen ablamı aradım. "Sen zeytinyağlı dolma yapabilir misin?" Cevabı kısa ve net oldu. "Yapabilirim ama uğraşamam ben onunla. Ben sana onun yerine patlıcanlı kiş yapayım." Buna da şükür deyip kabullendim. Börek yapımı Emine'ye, dolma yapımı da Ender Market'e kaldı. Benim ne yaptığımı soracak olursanız, ben yapılacakları organize ettim. Maalesef ben bu yemek işinde kötüyüm.

Bu arada internete girip"diş buğdayı" neden yapılırmış diye araştırdım. Diş buğdayı bebeğin çıkan ilk dişini kutlamak amacıyla gerçekleştirilen, çok eski bir Anadolu geleneğiymiş. Bebeğin dişlerinin sağlam olması ve rızkının bol olması dilenirmiş bu kutlamada. Kutlama sırasında bebeğin başından buğday serpilir, buğdaydan yapılmış bir kolye boynuna takılırmış. Misafirlere de yapılan diş buğdayı ikram edilirmiş. "Ne güzel geleneklerimiz varmış" dedim ve diş buğdayı yaptığımıza bir kez daha sevindim.

Ege de kutlamaya dahil oldu

Yalnız bir sorun vardı. Oğlum henüz diş çıkartmamıştı. Birkaç ay sonra aynı seramoniyi onun için de yapmak saçma göründüğünden, Ege'yi de bu kutlamaya dahil ettim. Anca beraber kanca beraber. Davetlilere "Artık onun da dişinin çıktığını farz edin" dedim. Kardeşim hemen durumu alaya aldı. "Ayşe, nasılsa Ege bir gün evlenecek. İstersen düğününü de şimdiden yapalım?"

Bu arada iki çocuğumuz olsa da babalarının parti lafından anladığı gece bir yerlerde eğlenmek olduğu için, diş buğdayı partisini de öyle zannetti. Partiye davetli olmadığı için kızıyor, Ege'nin diş buğdayını da erkek erkeğe meyhane de yapacağız gibi tuhaf laflar ediyor. Sonunda "Peki siz Cuma akşamı parti verecekseniz, ben nereye gideceğim?" diye sorunca durum anlaşıldı.

Hayat boyu rızıkları bol olsun

Düşünsenize biz evde her yaştan kadın toplanmışız, bebekleri de aramıza almışız, sabaha kadar içip, U2 dinleyerek zıplıyoruz. Kocama öğlen toplanacağımızı, bunun bir nevi bir kadın günü olduğunu anlatınca, gelmekten vazgeçti.

Bütün hazırlıklarımız tamamlandıktan sonra "Diş Buğdayı" günümüz geldi çattı. Bizimkiler giyindi, süslendi, herkese bol bol gülücük attı. Hatta Defne 10 dakikada bir kıyafet değiştirip, bize defile yaptı. Dostlar, biraraya gelip bu vesileyle eğlendik. Defne'nin dişlerinin, Ege'nin çıkmayan dişlerinin sağlam olmasını ve bir hayat boyu rızıklarının bol olmasını diledik.

Diş buğdayı tarifi

Özden Annemin, Özgen Teyze'den aldığı ve dadımızın başarıyla yaptığı diş buğdayının tarifini veriyorum.

Geceden buğdayı ıslatıyorsunuz. Sabah kaynatıyorsunuz. Soğuduktan sonra kırılmış tarçınlı akide şekeriyle, buğdayı karıştırıp kaplara dağıtıyorsunuz. Arzu ederseniz kaplardan birine altın atıyorsunuz. Adete göre altını bulan bebeğe hediye alıyor. İsteğe göre akide şekeri yerine ceviz veya meyve de kullanabilirsiniz.