Dinimizin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 19 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. İslam'ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem

  İslamiyet genel anlamda başkalarına el açmayı ve muhtaç olmayı uygun bir davranış olarak görmez. Ancak zorunlu nedenlerden dolayı, her toplumda başkalarının yardımına ihtiyaç duyan kişiler bulunur. Bu durumda olan kişilerin sayısını en aza indirmek dinimizin sağlamaya çalıştığı bir durumdur. Peygamberimiz veren elin alan elden daha üstün olduğunu söylemiştir.

  Zekat, sadaka, kurban fitre gibi ibadetler Kuranıkerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde birçok güzel müjdelerle tavsiye edilmiştir. Yüce Allah şöyle buyurur:

  "Verdiğiniz her hayır (sadaka) kendiniz içindir. Allah rızasını umarak yaptığınız her hayrın karşılığı size eksiksiz olarak verilir." (Bakara 272) (Anlatım: Mevlüt Aydın)

  İslam, inananlara her zaman paylaşmayı ve yardımlaşmayı tavsiye eder. Zira, her varlıklı Müslüman, Yüce Allah'ın "... ve mallarında muhtaç ve mahrumların hakkı vardır" şeklindeki buyruğunu bilmeli ve inanmalıdır. İslam’da her Müslüman hem kendisinden, hem ailesinden, hem çevresinden, hem de toplumdan sorumludur. Müslüman kişi, bunlara karşı görevlerini tam olarak yerine getirmezse dünyada ve ahirette sorumlu olacaktır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Aralık 2013
Yükleniyor...
- Dinimizin paylaşma yardımlaşmaya Forum Tarih
Dinimizin 3 temel esası nedir Sorun Cevaplayalım 14 Ağustos 2011
Dinimizin Sakınmamızı İstedigi Davranışlar Nelerdir Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2011
WhatsApp Hızlı Mesaj ve Belge Paylaşma özelliği Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Paylaşmak ve yardımlaşmak bir ihtiyaç mıdır Bilgi Rehberi 24 Kasım 2014