Dinimizi Öğrenme Yolları

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 30 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. dinimi ögrenmek istiyorum ve bilgisiz ölmek istemiyorum..Öğrenmeye nerden başlamalıyım
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Aralık 2012
 2. Cevap: Dinimizi Öğrenme Yolları

  İnsan, inanan ve dini boyutu olan bir varlıktır. Onu diğer varlıklardan ayıran temel özelliklerinden birisi de inanan bir varlık olmasıdır.

  İnsan, ruh ve bedenden oluşan bir varlıktır. Bedensel olarak yeme, içme ve giyinmeye; ruh yönüyle de inanmaya ihtiyacı vardır. İnsanda yeme, içme ve barınma gibi ihtiyaçları nasıl doğuştan geliyorsa, din duygusu da doğuştandır.

  Dinin Allah tarafından insanları iyiliğe, güzele, doğruluğu ve mutluluğu ulaştırmak için gönderilmiş öğütlerdir. Bu anlamda din insan içindir ve onun mutluluğu için bir araçtır. Dinimizi öğrendiğimiz zaman hem bu dünyada, hem de ahiret hayatı için mutlu olmanın yollarını bulabiliriz. Çünkü insanı yaratan ve onu en iyi tanıyan Allah'tır. Dolayısıyla onun bize bildirdiği şeyleri öğrenmemiz ve uygulamaya çalışmamız bizi mutlu edecektir. Bu nedenle dinin öğütlerinden yararlanmak için onu bilmek gerekir. Bu de onu öğrenmekle gerçekleşir.

  Dinimizi doğru öğrenmek için, dinimizin temel kaynağı olan Kur'anıkerim'i Türkçe çevirilerinden okuyup içeriğini anlamalıyız. Böylece Rabbimizin inanç, ibadet ve ahlak ilklerini öğrenmiş oluruz. Aynı zamanda Kur'an'ın en iyi uygulayıcısı olan, bu konuda Allah tarafından örnek gösterilen peygamberimizi daha iyi tanımalı ve onu kendimize örnek almalıyız.
   
Yükleniyor...
- Dinimizi Öğrenme Yolları Forum Tarih
Dinimizi öğrenmek neden önemlidir Bilgi Rehberi 4 Kasım 2014
Dinimizin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem Etüt Merkezi 19 Kasım 2011
Dinimizin 3 temel esası nedir Sorun Cevaplayalım 14 Ağustos 2011
Dinimizin Sakınmamızı İstedigi Davranışlar Nelerdir Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2011