Dinimizde Büyü varmıdır?

'Dini Konular' forumunda Yasemin tarafından 14 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. İslamda büyü varmı

Ben bu konuyu uzun zamandır merak ediyordum arkadaşlar ve araştırmak istedim büyü gerçekmidir dinimizde büyünün yeri nedir büyü gerçekten varmıdır.Büyü ile insanlara zarar verilebilirmi tüm bu soruların yanıtlarını aşağıdaki kısa yaızmızda bulabilirsiniz.

Büyücülük kahincilik cinden bir arkadaş edinip, olmuş şeyleri ona sorup, ondan öğrenmek ve bunları başkalarına bildirmektir.Bunlara ve büyücülere gidip, söylediklerine, yaptıklarına inanmak, bazen doğru çıksa bile, Allah’tan başkasının her şeyi bildiğine ve her dilediğini yapacağına inanmak olup, küfür sayılmaktadır.

Sihrin gözbağcılık denilen gerçek olmayan çeşitleri yanında, gerçek netice ve etkileri olan çeşitleri de vardır.Ancak,, mahiyeti ve nasıl etki yaptığı bilinememektedir. İslam dini, sihri inkar etmemiş; fakat itikadı bozduğu, tevhid inancına zarar verdiği, kötüye kullanıldığı ve kontrolü mümkün olmadığı için yasaklamıştır.

Kur'an-ı Kerim'de: "Sihir-bazın felah bulmayacağı (Taha, 69) beyan buyurulmuştur.

Sihir ve büyüye karşı korunmak için, Allah'a sığınmak ve muavvizeteyn denilen Felak ve Nas sürelerini okumak tavsiye edilir.