Dingonun Ahırı ne demek?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blue tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Dilimizde dingonun ahırı mı diye kullandığımız bir söz vardır. Hiç merak ettiniz mi bunun ne demek olduğunu?

Atlı Tramvaylar zamanında, tramvaylar 2 atla çekilirken dik Şişhane yokuşunu çıkabilmek için Azapkapı'dan takviye at alarak yokuşu çıkabilirlermiş.

Tramvay bu haliyle Taksim e kadar gelir, burada çıkartılan atlar, bu gün Taksim alanının batı kısmındaki sular idaresi maksemi ile Fransız konsolosluğu arasında bir ahırda bir süre dinlendirildikten sonra tramvaya bağlanmadan boş olarak Azapkapı ya götürülürlermiş.

Taksim deki bu ahırı Dingo adlı bir rum vatandaş işletirmiş. Gün boyu bir sürü atın girip çıkmasından dolayı dilimizdeki '' Burası Dingo' nun ahırı mı giren çıkan belli değil '' sözünün buradan geldiği söylenir.

2. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Çoğuatasözü ve deyimin gerçek bir yaşanmışlığı muhakkak var.Ama tabiki hepsini bilmiyoruz. En çok da Dingo ne demek onu merak ederdim. Meğer bir isimmiş.
    Açıklayıcı paylaşımın için teşekkürler Bluecim.

3. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Dingo ne demek onu merak ederdim blue çok teşekkürler

4. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Tşkler blue bir şey daha öğrenmiş olduk............

5. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

bende ilk defa duydum aydınlattığın için tşkler

6. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

ben dingo deyince aklıma hep kovboy gelirdi nedense öğrendiğim iyi oldu :f106:

7. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Dingo kelimesi bana dangalak gibi bişey gelmişti.Hoş onunda tam anlamını bilmiyorum ya :))neyse umarım kötü bişey değildir..
    Benimde bilmediğim bir anlam ve hikayesi varmış..teşekkürler Blue.:f40:

8. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Bu ve bunun gibi anlamını bilmeden kullandığımız o kadar çok söz vardır ki
    Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Blue:f40:

9. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

bilmiyordum ogrendim tesekkurler

10. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

kapı çok çalmaya başladımı kullandığım ilk atasözü budur başka atasözleride devamında gelir :f106: onların anlamlarınıda bir ara açıklarsın bluem :f132:

11. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Benim annem hep kullanırdı bu sözü özellikle eve geç geldiğimde :f196:

Ben de bu dingo kim diye anneme sorardım annemde ben anlatırım sana kim olduğunu derdi :f30:

12. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

canım bravo valla bende merak etmiştim aslında sayende öğrendim

13. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

:f30::f30::f30::f30:

Anlattımı bari kim olduğunu :)

14. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

yine merak ettiğimiz bir konuda aydınlandık bende hemen anneme anlatıym e ne demek olduğunu öğrensin garibim kulanıyor yıllardır ama anlamını büyük ihtimalle bilmiyordur:f196:

15. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

Anlattı tabi :( Ama dışarı çıktığımda tekrar unutuyordum dingo'nun kim olduğunu :f30:

16. Cevap: Dingonun Ahırı ne demek?

tşkler bilmiyordum öğrenmiş oldum işte forumun ve paylaşımın güzelliği :)