Din Nedir

Konusu 'İslami Bilgiler' forumundadır ve HazaN tarafından 18 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

1. HazaN Admin Yönetici Admin

Din Nedir?

Din: Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlara ulaştırılan ilahi bir kanundur. Dinin kurucusu Allah, muhatabı insanlar ve cinlerdir.

Dinin amacı, insanları iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini bildirmektir, onları dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmaktır.

İslâm Dini ve Diğer Dinler

İlk insan olan Hz. Adem (a.s.) aynı zamanda ilk peygamberdir. İnsanlığın ilk dini de Hak din'dir. Hz. Adem'den Peygamberimiz Hz. Muhammed'e kadar gelen bütün peygamberler insanlara Allah'ın birliği inancını tebliğ etmişler ve Allah'a nasıl ibadet edileceğini öğretmişlerdir.

Ancak son peygamber Hz. Muhammed'den önceki peygamberlerin tebliğ ettiği iman esasları ve dinî hükümler zamanla bozulmuş ve insanlar karanlıklar içinde kalmıştı. İnsanlığı düştüğü bu durumdan aydınlığa çıkaracak bir kurtarıcıya ihtiyaç vardı. Bunun üzerine Yüce Allah, son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.) aracılığı ile bütün insanlara son ve en mükemmel din olan İslâm'ı göndermiştir.

Bu gerçek Yüce Allah tarafından Kur'an-ı Kerim'de şöyle bildirilmiştir: "Allah katında din, şüphesiz İslâmdır." (Al-i İmran Suresi, 19)

İslam'ın dışındaki dinler, Allah katında makbul değildir. Bunların insanlara bir yararı olmayacaktır. Bu konu Kur'an-ı Kerim'de şöyle açıklanmıştır: "Kim İslâm'dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette de zarara uğrayanlardandır." (Al-i İmran Suresi, 85)

İslâm Dini, Allah tarafından gönderildiği gibi hiçbir değişikliğe uğramadan ve bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bundan sonra da bu özelliğini koruyacaktır. İslâm, Allah katında makbul olan tek dindir. Bazı insanlar tarafından ortaya konulan dinler de vardır, ancak bu dinler, batıl ve geçersizdir. Çünkü bunlar, Allah tarafından gönderilmemiş, insanlar tarafından uydurulmuştur.

İslâm Dini'nin Özellikleri

1) Hz. Muhammed tarafından tebliğ edilen İslâm, son dindir. Ondan başka din gelmeyecek, hükümleri kıyamete kadar devam edecektir.

2) İslâm evrensel bir dindir. Önceki peygamberlerin tebliğ ettikleri dinler, belirli milletlere geldiği halde İslâm dini, bütün dünya milletlerine gönderilmiştir.

3) İslâm dini'nin hükümleri insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mükemmeldir. Bu sebeple başka bir dine ihtiyaç kalmamıştır.

4) İslâm dini, kendinden önce Allah tarafından gönderilen peygamberleri ve ilâhi kitapları tasdik eder. Ancak o kitapların hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar, belirli milletlere sınırlı zamanlar için gönderilmişti. İslâm Dini ise bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan Din'dir.

İslam Dininin Kaynakları

İslam dininin ilk, en önemli ve birinci kaynağı "Kur'an-ı Kerim"'dir. Dini bir konu öncelikle Kur'an-ı Kerim'de aranır.

İkinci kaynağımız, Peygamberimizin sünnetini oluşturan sözleri ve davranışlarıdır. Kur'an-ı Kerim'den sonra ikinci önemli dini kaynağımız "sünnet"tir.

Üçüncü dini kaynağımız Peygamberimizden sonra herhangi bir çağda yaşayan İslam bilginlerinin kendi zamanlarında dini bir konuda görüş birliğine varmış olmalarıdır. Buna "İcma" denir.

Dördüncü kaynağımız "Kıyas"tır. Kıyas, belirttiğimiz üç kaynakta hüküm bulunmayan bir dini hükmü başka bir dini hükme benzeterek, benzetme yolu ile sonuca varmaktır.

O halde; dinimizin dört ana kaynağı vardır: KUR'AN, SÜNNET, İCMA ve KIYAS. Bunlardan birine dayanmayan dini görüşlere değer verilmez, güvenilmez ve bu tür dini görüşlere göre hareket edilmez.

2. Misafir Ziyaretçi

Cevap: Din Nedir

Kavram'sal olarak DİN: KÂNUN. Kattiyet ve teklifat bölümü olarak Allah'ın kesinlikle, cinlerin ve insanların kendilerini yönetmeleri için bildirdiği kânunlar ve kurallar bütünüdür.

Kânunlar ve kurallar: Ahlâklandırıcı'mızın Yap ve Yapma dediği emirleridir. Allah emirlerinin hepsi Kurân'ı Kerim'de mevcudtur; Ve emirlerin Yap denilenlerinin hepsi terbiye edici'miz tarafından bize tanınan Hak'lardır. Bu hak'lar bölümünde din kelimesinin inançsal içeriği ve kurallarıda yer alır.
    Yap'ıp yapma'ma hak'kı ve seçimi, sonuçları kendisine yansıyacak olan kişinin kendine aittir. Saygılar. Z Tok.

3. Misafir Ziyaretçi

Din:Akıl sahipleriyle kendi hür iradesiyle,en iyiye, en doğruya ve en güzelulaştıran ilahi bir kanundur...

4. komşu Ziyaretçi

Cevap: baş arısı nedir

teşekkürler

5. Misafir Ziyaretçi

arkadaşlar çok bilgili bi arkadasım var. o müslümandı ama şimdi süpeleri var din hakkında onu nasıl ikna edebilirim. bana sunu soruyo islamiyette eşitlik var peki çok iyi çok temiz kalpli bir hırıstiyan biri ile müslüman olan ancak iyi biri olayan herseyi yapan biri kıyaslanınca o müslüman cennete gidecek o hırıstiyan nasıl olacakda cehenneme gidecek. bide müslümanlı doğruysa dünyada geriye kalan 5.8 milyar insan cehennememi gidecek yada hırıstiyanlık doğruysa 6 milyar insanmı cehenneme gidecek ben cvplayamadım bunları iyice detaylı bilen varmı ?

6. Misafir Ziyaretçi

s.aleyküm kardeşim.. bu soruyu bende kendime sordum... ve buna en mantıklı cevabı bi abimden şöyle aldım... biz müslümanız elhamdülillah ama öyle bir ülkede yaşıyoruzki doğrular yanlışlar yani allahın emir ve yasakları bilinip kabul ediliyor ama malesef tam anlamıyla uygulanmıyor... şimdi bu konuyu şöyle açıklayalım... aslında açıklayalım dedikten sonrada nerden baksanız 3-4 dakika kadar düşündümki nasıl açıklayabilirim nasıl bi örnek verebilriim.. bak kardeşim... o arkadaşın gerçekten samimi ve zeki bir insanmışki bu soruları kendine sormuş. unutmadan o arkadaşına benden samimi bir selam söyle inşallah... trafik ışıklarını örnek alalım diyelimki ülkemizde türkiyede trafik ışıkları var ve bu trafik ışıkları din imiz yani allah a ve ahiret gününe inanmak olsun birde ukraynayı örnek alalım onlardada trafik ışığı olmasın yani örneğin trafik ışıklarının olmayışının adınıda hristiyanlık koyalım... bizde trafik ışıkları olduğu için bu konuda trafikte rahat olup sorun yaşamadığımız için aslında hiç dikkatimizi çekmiyo değilmi ne kadar işe yaradığı hatta bazen nedir bu ışık bile diyoruz.. tıpkı dinimizin zina yı yasaklayıpta nefsimize bazı bazı hakim olamadığımız gibi...şimdi kardeşim birde ukraynayı düşünelim düşünsene trafik ışığı olmayan bir ülkeden bir rastlantı yada araştırma sonucu öğreniyorki türkiyede trafik ışığı diye b,rşey varmış düşünüyo ve diyoki ne kadar güzel bişey ne mantıklı diyo..yani cevap burda saklı kardeşim biz içinde olduğumuz için dikkatimizi çekmiyo ve ezbere gidiyoruz ve etkilenme oranımız diğer hristiyana göre çok çok düşük.. ama hristiyan müslümanlığı görüp öğrenir öğrenmez çok etkileniyor ve gerçek anlamda inanıp imam etmeye başlıyor...yani evet burda bir haksızlık var gibi görünüyor aslında.yani insanda şu düşünce oluşuyor...zamanında bende oluştuğu gibi...kardeşim o insan dünyaya hristiyan olarak gelmiş ve o şekilde ölürse cehenneme gidicek...evet ama o kişi bizim gibi değil...inanın bu islamiyeti müslümanlığın nasıl bişeyu olduğunu kuran-ı kerimin koymuş olduğu kuralları okuduktan sonra öyle bir etkileniyorki sımsıkı bağlanıyor inan...aslında ben şöyle düşünmüştüm bi ara..ulan dedim ben müslüman olarak dünyaya gelmeseydim...düşünsene be kardeşim...günah bilmeseydim zina nedir bilmeseydim...ama daha sonra müslümanlığın ne olduğunu öğrenseydim nasıl etkilenirdim be...kardeşim inan çok uzun bir mevzu aslında hangi ildensiniz bilmiyorum ama ben istanbul dayım anadolu yakası pendikte...inşallah tanışmak isterim sizin gibi arkadaşı böyle bir tereddüt yaşadığı için aydınlatmaya çalışan temiz bir arkadaşla..vede kendisine bu soruları soran ezbere inanmak istemeyen zeki ve güzel insanla...kardeşim inşallah bu yorum sana ulaşır ve okursun tanışmak istersen benim mail adresim .............. mail gönderirsen telefonda iletişim kuralım inşallah adım orhan...selamun aleykum

7. Misafir Ziyaretçi

Din Allah tarafından vahiy yolouyla ve peygamberler aracılığıyla gönderilen ilahi kurallar bütünüdür

8. Misafir Ziyaretçi

03.01.2013 tarihinde yazan misafir rumuzlu arkadaş, amma saçmalamışsın. Din trafik ışıklarıymış da, Türkiye'de ışık varmış da Ukrayna'da yokmuş da. Azıcık düşünün yaaa. Yazık vallahi. Eğer din trafik ışığı ise Türkiye'de de var Ukrayna'da da Çin'de de. Yukarıda sorusuna yanıt vermek istediğin arkadaşın sorusu Allah'ın adaleti üzerine. Demek istiyor ki arkadaş sorusunda. Bu nasıl Allah'tır ki bizi Müslüman bir ülkede dünyaya gelmemizi sağlayarak. Müslüman bir hayat yaşatıyor ve biz cennete gideceğiz. (Burda itiraz etmeyin. Tabiki Müslüman bir ülkede dünyaya geldik ve Müslüman öldük diye cennet garanti değil. Allah bilir.) Ukrayna'da, Arjantin'de, Çin'de, ne bileyim Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında medeniyetten bi haber, Yada Kuzey kutbunda dünyaya gelen bir insanın kendi dinini değiştirme ihtimali nedir. İslamiyet bize göre en son ve gerçek dindir. Ya onların gözünde İslamiyetin yeri nedir. İçeriğinden en ufak bir haberleri varmıdır. İşte soru burdadır. O insanlar Müslüman olmadıkları için cehennememi gideceklerdir. İyi insan olmaları hiç bir işe yaramayacakmıdır. Bu Allah'ın adaletine yakışırmı.

9. troll eren Ziyaretçi

kardeşim allah razı olsun ödevime çok yaradı kim yazdıysa ellerine sağlık.süper olmuş perfect(aferin)

Sayfayı Paylaş