Din ile ahlak arasında nasıl bir ilişki vardır

'İslami Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 14 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Din ve ahlak arasındaki ilişki nedir kısaca

  İslam’ın emir ve yasakları da ahlakı güzelleştirmeye yöneliktir. Peygamberimiz, “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, c II, s. 381.) buyurmuştur. İslam’ın ahlak ilkeleri arasında, Allah’ın yarattığı bütün canlılara karşı merhametli, dürüst, güvenilir, iyi niyetli olmak, karşılıksız iyilik yapmak gibi davranışlar yer almaktadır. İslam ahlakının asıl kaynağı Kur’an ve peygamberimizin sünnetidir. peygamberimiz, getirdiği

  dini, insanlara tebliğ etmenin yanında güzel ahlakı en iyi şekilde gösteren bir örnektir.

  Hz. Aişe de bir soru üzerine peygamberimizin ahlakının Kur’an ahlakı olduğunu belirtmiştir. (Sahih-i Müslim, Müsafirin, 139.)

  Dinin amacı insanı, iyiye doğruya yönlendirip kötülüklerden uzak tutmaktır. Kişiyi dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştırmaktır. Din bunun için insana; hayırseverlik, cömertlik, doğru söyleme, dürüst davranma gibi davranışları emreder. Yalancılık, kıskançlık, cimrilik, geçimsizlik gibi davranışları da yasaklamar. Yüce Allah Kur’an’da müminlerin vasıflarını anlatırken onların bağışlama, affetme, alçakgönüllü olma gibi ahlaki özelliklerine vurgu yapmakta ve “Allah’tan korkan kimseler, …öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah iyilik edenleri sever.” (Âl-i İmrân suresi, 134. ayet.) buyurmaktadır. Bu şekilde emir ve yasaklarına uyanları güzel ahlaklı olarak isimlendirmektedir. Ahlaki değerler, insanı kötü hâl ve hareketlerden uzak tutup iyiliğe yönlendirir. Görüldüğü üzere, dinî buyruklar ile ahlaki değerler arasında yakın bir ilişki vardır. Ahlakın şekillenmesinde din önemli bir yere sahiptir.
   
Yükleniyor...
- ahlak arasında nasıl Forum Tarih
Hz Aişenin ahlaki özellikleri İslami Bilgiler 13 Ekim 2015
Hangi özelliklere sahip insanları güzel ahlaklı olarak nitelendiririz Etüt Merkezi 24 Şubat 2015
Ahlak kuralları nelerdir Kısaca Merak Ettiklerimiz 19 Kasım 2014
Güzel Ahlak İçin Okunacak Dua Dualar ve Faziletleri 27 Şubat 2014