Dilin milli kültürün oluşmasındaki önemi hakkında

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 11 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dilin milli kültürün oluşmasındaki önemi nedir
  dinin kültür içindeki önemi

  Bir milletin dili onu diğer milletlerden ayıran en önemli unsurlardandır. Dil, hem millî kültürün taşıyıcısı hem de millî birliğin harcı durumundadır. Dil aynı zamanda millî yapıyı meydana getiren, sağlamlaştıran ve destekleyen en büyük faktör ve dayanaktır.

  Dil, bir milletin evreni kendisine göre seslendirmesi, kainatı ve hayatı kendisine göre adlandırması ve ona kendi damgasını vurmasıdır. Bu durumu dolayısıyla, dil, aynı zamanda topluma biçim veren bir sistemdir. Bir toplumda yaşayan insanlar, çevrelerindeki dünyayı, gerçekte olduğu gibi değil, kendi dillerinin kendilerine sunduğu biçimde görmektedirler.

  Millet, kendine özgü belirli değerler ile şekillenmiş bir toplum türü olduğundan, milleti oluşturan nitelikler dilde de kendini belli etmiştir. Genel dilbilimcilerin de belirttikleri gibi milletlerin sosyal yapılarından gelen manevî özellikleri, aydın karakterleri, millî şahsiyetleri ve kültür değerleri dilde kendini gösterdiği için, dil ile kültür arasında bu bakımdan da sıkı bir ilişki vardır. Bu da demektir ki, dil bir milletin manevî gücünün eseridir. Onun ruhunun dış görünüşüdür. W. Humboldt'un deyimi ile, "bir milletin dili ruhudur, ruhu da dilidir."
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Dilin milli kültürün Forum Tarih
Milli Kültürün korunmasında dilin önemi hakkında bilgi Bunları biliyormusunuz 7 Haziran 2011
Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Merak Ettiklerimiz 10 Nisan 2011
Milli Kültürün ve Milli Birliğin Korunmasında Türk Dilinin Önemi Nedir? Ders notları 17 Haziran 2010
Milli Birlik Ve Beraberliğin Güçlenmesinde Dilin Rolü Genel Türk Tarihi 17 Şubat 2012