dil ve anlatım kitabı cevapları

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. ya rica etsem dil ve anlatım kitabında sayfa 73 ve 98 e kadar ki cevapları yazarmısınız çokkk acilll...dil ve anlatım kitabının cevapları

2. Cevap: dil ve anlatım kitabı cevapları

S.73

1.doğada gördüğümüz her varlığın ismi olduğu gibi her insanında bir ismi vardır.isim insanı tanıtan ,diğer insanlardan ayıran bir unsurdur.

2.bilinmeyen varlıkların ismi ,zihinde bir çağrışım uyandırmaz.zihinde çağrışımın uyanabilmesi için ,söylenen varlığın bilinmesi,daha önce görülmüş yada biri tarafından anlatılmış olması gerekir.çağrışım ancak bu şekilde gerçekleşir.

4.bir tiyatro eserinde kişiler ,mekan ve zaman ''olay''etrafında birleşir

5.tarihçi kaybedilmiş bir savaşı,kazanılmış gibi anlatamaz;çünkü tarihçinin görevi gerçekleri tüm çıplaklığıyla ,değiştirmeden aktarmaktır.roman yazarı ise ,hayal gücüne bağlı olarak olaylkarı farklılaştırarak anlatabilir.

1 etkinlik
    ÖRNEK:Ağır adamlarla kahveye girdi Hasan.Olanları düşündü bir süre.Otursam mı oturmasam mı diye bir tereddüt geçirdi.Sonra oturdu bir köşeye isteksiz.Babadan kalma tütün tabakasını çıkardı,kalınca bir sigara sardı.Öyle dalmıştı ki masasına konan çay bardağının sesi bile dikkatini çekmemişti.

Örnek :

Hamdi amcamı en son 1960-1961 yıllarında gördüm. Bir iş nedeniyle Ankara'ya gelmişti. Beni görmeden gitmeyi içine sindirememiş, telefon edip geleceğini söylemişti. Tıpkı çocukluğumda babamı beklediğim gibi, camdan cama koşup gelişini bekledim. Uzun yıllar sonra birbirimizi görüp konuşacaktık. Amca yeğen birbirimize sarıldık. Hem sevinçten hem de annemi babamı anımsayıp ağladık. Çocuklarımı kucağına aldı. Onları öpüp öpüp sevdi. Kardeşim Leman Hanım, bunları görseydi, dedi. O gün onu son görüşüm oldu. Öldüğünü duyduğum zaman ne yapacağımı şaşırdım..

79,80,96,97,98,99,100,101,102,104,105,109,110,111, 112,113,114,115,116,117,118,119,120,125,126,127,12 8,129,130,131,132,133,134,135,136,137,138,139,140 Başlığa Sığmadı

sayfa 79
    biz insanlar metni ; ÖYKÜLEYİCİ SANAT METNİDİR.
    İLAHİ BAKIŞ ANLATIMI VARDIR.
    METİNLERDE ÖYKÜLEYCİ ANLATIMIN ORTAK ÖGELERİ
    OLAN OLAY KİŞİ Z**AN VE MEKAN VARDIR.
    on ikiye bir var metni;ÖYKÜLEYİCİ SANAT METNİDİR.
    1. ŞAHIS ANLATIM
    OLAN OLAY KİŞİ ZAMAN VE MEKAN VARDIR.
    kefil metni; 3.ŞAHIS ANLATIM
    OLAN OLAY KİŞİ ZAMAN VE MEKAN VARDIR

sayfa 80
    somut isim:yatak,yorgan,soba,oda
    soyut isim:hüzün,z**an,sıcak
    12.etkinlik
    *-cik,-cağız ekleri sözcüğe küçültme,svgi,acıma anl**ları katar.
    *bu anl** -cak,-cek ekleriyle de sağlanabilir.büyü(k)-cek,yavru-cak
    *anneciğimin sesini kaç gündür duymuyorum(sevgi anl**ındadır)
    çocukcağızın halini gördün mü?(acıma anl**ındadır)
    buraya gelirken daracık bir yoldan geçtik.(küçültme anl**ındadır)

96.sayfa
    1- Yazar, kahr**anın psikolojik durumunun betimlemesini yapıyor .
    2- kötü ve olumsuz....
    3- Bir insanın ruh çözümlmesine tahlil denir.Aynı z**anda bu betimlemedir..
    15.ETKİNLİK
    BASİT SIFATLAR : küçük , hassas , kalın , bu ...
    TÜREMİŞ SIFATLAR : endişeli , keskin , korkunç , binlerce...
    97.sayfa
    1- Nasıl davrandığını hareket , durumunu göstermek **acıyla anlatılmıştır..
    2- Tiyatroda ki kişilerin durumunu ,hal ve hareketlerını anlatıyor diğer betimlemelerde ise ruh halini betimlemektedir..

sayfa 97
    1.hürrem sultan metnindeki betimlemeler tiyatro eserlerinde konuşanın hareketlerini,durumun açıkl**ak ve göstermek için kullanılmıştır.ayrıca olayın sahnesi ve aksesuarlaı yansıtılmıştır.
    2.bu metindeki betimlemeler ,eserde konuşanın hareketlerini,durumunu açıkl**aya yöneliktir.diğer betimleme örneklerinde kahr**anların ruh hali ve mizacını yansıtan betimlemeler yapılmıştır.

16.etkinlik
    *-adalardan ve boğaziçinden mektuplar__insandan doğaya
    -bu dağlık alan,şimdikinden canlıydı.__insandan doğaya
    -tuz keskindir__duyular arası aktarma
    *İSTİARE
    aralarında benzerlik bulunan iki nesneden birini söyleyerek diğerini kastetmeye denir.istiarede ya kendine benzetilen yada benzeyen bulunur.ikiye ayrılır.
    açık istiare
    sadece kendisine benzetilenin bulunduğu istiaredir.
    arslanlarımız,hollandayı perişan etti.(arslanlarımız)
    şakaklarıma kar mı yağdı ne?(kar)
    kapalı istiare
    sadece benzeyenin bulunduğu istiaredir.
    can,kafeste durmaz uçar.(can)
    tekerlekler yola birşeyler anlatıyor.(tekerlekler)

sayfa 98
    17.etkinlik
    -ev ve aile hakkında__parça bütün ilişkisi
    *mecaz-ı mürsel
    bir sözcüğü benzetme **acı gütmeden gerçek anl**ının dışında kullanmaktır.bir başka deyişle :bir şeyin parçasını verip bütününü kastetme ;bütününü verip parçasını kastetmedir.
    dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal(hilal)
    olaya Konya büyük tepki gösterdi(konya)

18.etkinlik
    *betimleme öğeleri çıkarılmış metin ile normal metin karşılaştırıldığında betimleme öğeleri çıkarılmış metnin anlatımının daha düz,daha kuru bir anlatım olduğu gözlenir.betimlemelerde
    yapılan mecazlar ve benzetmelerle anlatıma kazandırılan ahenk,estetik duyguların uyanmasında önemli rol oynar ayrıca yapılan betimlemelerle anlatılan durum veya olayın zihinde canlandırılması sağlanarak anlatıma gerçeklik katılır.