Dil iltahabı için bitkisel çözümler (Glossit)

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu 1. Dilde çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişen iltihabik durumdur.

  Nedenleri : Aşırı sigara kullanımı, çok sıcak ve yakıcı yiyecekler, içecekler, çürük diş ve mikroplu diş etlerinden oluşur. Öncelikle bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak gerekir.

  ÖNERİLER

  *Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış taze sarı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra süzülerek içilir.

  *Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı taze yoğurt otu katılıp kaynatılmasının ardında süzülüp günde 6-7 gargara yapılarak kullanılır.

  *Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir su bardağı dolusu taze meyan kökü sapı katılıp kaynatılmasının ardında süzülüp günde üç kez gargara yapılarak kullanılır.

  *Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış tere otu katılıp ılıdıktan sonra gargara yapılarak kullanılır.

  *Bir litre suyun içine bir su bardağı ahududu çiçeği katılıp kaynatılmasının ardında süzülerek gün içinde aralıklarala gargara yapılır.