Diksiyon Eğitimi nasıl yapılır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Diksiyon Eğitimi nasıl yapılır?

  [​IMG]


  Diksiyonu geliştirmek için ilk önce kendinizi kötü diksiyondan arındırılmış bir ortamda büyütmeniz gerekiyor. Yani doğru Türkçe konuşan, doğru telaffuzu olan, doğru kelimeleri seçen ve doğru tonlama yapan insanların kulaklarınıza girmesine izin vereceksiniz.

  Çünkü ne kadar çok yanlış kelime kullanan, yanlış vurgular yapan insanları dinler ve izlerseniz o kadar çok meşru yanlışları beyninize yerleştirmiş olacaksınız. Bu ne demek? sürekli aynı yanlışların tekrar edilmesiyle yeni neslin kulağına ve akıl kayıtlarına sözcüklerin yanlış tonlama ve mana ile kaydedilmesi demektir. Dolayısıyla diksiyonu geliştirmek için ilk önce çok iyi yazdığına, iyi konuştuğuna, iyi tonlama yaptığına uygun insanları dinlemeniz Türkçeyi doğru kullanan, zengin kelime yapısına sahip yazarları okumanız gerekiyor.

  Eğer bir kelimeyi yanlış biliyorsanız ve doğrusunu da biliyorsanız sıkça doğrusunu tekrar ederek beyninize kazımalısınız. Diksiyon egzersizlerini en iyi şekilde bir uzman hoca yaptırmaktadır. Eğer evde bir kitap yardımıyla bu çalışmaya başlayacaksanız çalışmaya önünüze bir metin alın ve hiçbir eğitim görmeden bu metni sesli okuyarak kaydedin ve eğitimi tamamladıktan sonra aynı metni tekrar kaydedin. Eğitiminiz bittikten sonra iki kaydı peş peşe dinleyin ve aradaki farkı kendiniz görün.

  Diksiyon eğitimi için ilk önce gerekli olan nefes aygıtı ve ses aygıtıdır. Şişman biriyseniz, ağzınızda ortopedik bir bozukluk varsa bunlar sesinizi vurgunuzu yanlış kullanmanıza neden olacaktır. İlk olarak bu tip rahatsızlıklarınız varsa bunları uzman bir doktorla değerlendirmeniz gerekiyor. Ardından nefesinizi doğru kullanabilmek için sağlıklı yaşıyor olmanız lazım. Yani cümle ortalarında nefesler alarak bölerek doğru vurgulama yapamazsınız. Diksiyon eğitiminde önce heceleme, boğumlama, vurgu ve tonlama olarak dörde bölerek çalışabilirsiniz. Açık ve kapalı e ve a’ları da çalışabilmek için sıklıkla egzersiz yapmak gerekir. Tam bu aşamada Türkçeyi yanlış kullanan kişilerin hayatınızı ne kadar etkilediğini görebilirsiniz.
   
Yükleniyor...
- Diksiyon Eğitimi nasıl Forum Tarih
Diksiyon Eğitimi Güncel Bilgiler 17 Ekim 2008
Diksiyon Nedir - Diksiyon Hakkında Bilgi Kısa Bilgiler 18 Mayıs 2011
Diksiyon Dersleri Notları Etüt Merkezi 13 Mayıs 2011
Diksiyon Dersleri Hakkında Güncel Bilgiler 13 Mayıs 2011