Dicle Köprüsü On Gözlü Köprü- Diyarbakır

Konusu 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi' forumundadır ve Ezlem tarafından 25 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Ezlem Üye

  Diyarbakır Dicle Köprüsü On Gözlü Köprü,Dicle Köprüsü On Gözlü Köprü nerede,Dicle Köprüsü On Gözlü Köprüye nasıl gidilir,Dicle Köprüsü On Gözlü Köprüsünün mimari özellikleri,Dicle On Gözlü Köprü tarihi  Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü) (Diyarbakır)

  [​IMG]

  Diyarbakır-Silvan yolunda, Dicle Nehri’nin üzerinde bulunan bu köprünün kitabesinden Nizamüddin ve Müeyyidüddevle tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir. Mimarının da Sancaroğlu Ubeydoğlu Yusuf olduğu yine kitabesinden öğrenilmektedir.

  Mervaniler zamanında, 1065 yılında yaptırılan köprü, 178.00 m. uzunluğunda, 5.60 m. genişliğindedir. On gözden meydana gelmiş ve en büyük kemer açıklığı da 14.70 m.dir. Köprünün ortasındaki üç gözün üstü dar, batı tarafındaki beş gözün döşemesi daha geniştir. Köprü ayaklarındaki kemerler sivri formdadır. Ayaklardaki selyaranlar aynı düzeyde olmayıp, bazıları döşeme hizasına kadar yükselir, bazılarında ise hiç yoktur.

  Siyah volkanik taştan yapılan köprünün güney cephesinin kemerleri ile korkulukları arasında uzun bir yazı frizi vardır. Bu friz ilk üç ayağı kapsamaktadır. İki satırlı olan bu yazı çiçekli kûfi yazı şeklindedir. Ancak beyaz mermer üzerine yazılan bu kitabe suyun rutubetinden okunamayacak derecede silinmiştir. Köprü çeşitli dönemlerde yapılan onarımlarla özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.


Benzer konu başlıkları: Dicle Köprüsü
Forum Başlık Tarih
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Dicle Haritası 1 Mart 2012
Rüyada Rüyada Dicle Nehrini Görmek 1 Şubat 2012
Şarkı Sözü Dicle Olcay Bilsemki Şarkısı O ses Türkiye 15 Ocak 15 Ocak 2012
Şarkı Sözü Dicle Olcay Yine Yeni Yeniden Şarkısı O Ses Türkiye 8 Ocak 8 Ocak 2012
Sınavlar 2012 Dicle Üniversitesi Taban Puanları 10 Kasım 2011