devletin gözetim ve denetimi altında olan göç nedeni sonucu

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 29 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. göçün neden olduğu sonuçlardan hangisi devletin gözetim ve denetimi altındadır
   
 2. Cevap: devletin gözetim ve denetimi altında olan göç nedeni sonucu

  Zorunlu toplu ikamet değişiklikleri devletin gözetimi altındadır. Örneğin bir bölgede bir doğal afet olduğunda ve ikamet sıkıntısı yaşandığı zamanlarda, devlet vatandaşını denetimli olarak halkı göç ettirir.Bunun sonucunda insanlar memleketlerinden olurlar,Yeni yerleştikleri muhite ayak uydurmakta zorluk çekebilirler.

  Doğal yıkımlardan zarar gören insanlar bulundukları yerleri terk ederek koşulları daha iyi olan yerlere göç ederler. Örneğin ülkemizde 1998’de Adana’da meydana gelen depremde zarar gören birçok kişi başka kentlere göç etmişlerdir. Yine 1998’de Bartın’da meydana gelen sel felaketi ise ilçeyi yaşanamaz hale getirmiş ve göçe neden olmuştur.

  Ekonomik gelişmenin yavaş olduğu bölgelerde iş olanaklarının az olması, göçlere neden olmaktadır. İşsizlik nedeniyle yapılan göçlere işgücü göçü denir. İşgücü göçleri mevsimlik, kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Örneğin ülkemizde yaz mevsiminde pamuk işçilerinin Çukurova’ya gelmesi mevsimlik işgücü göçüdür.

  Herhangi bir ülkenin sınırları içinde oluşan göçlerdir. Bu yer değiştirme hareketi sırasında ülke nüfusunda herhangi bir değişme söz konusu değildir. Genellikle iç göçlere bağlı olarak kent nüfusları artarken, kırsal nüfus azalmaktadır.
   
Yükleniyor...
- devletin gözetim denetimi Forum Tarih
TBMM’nin açılmasıyla birlikte yeni bir Türk devletinin kurulduğu söylenebilir mi? Ders notları 7 Eylül 2016
Osmanlı devletinde kanunnamelerin hazırlanma aşamaları Osmanlı Tarihi 29 Ocak 2015
Bir devletin oluşmasındaki faktörler Merak Ettiklerimiz 8 Kasım 2014
Osmanlı devletinin 1.dünya savaşına girme nedenleri Osmanlı Tarihi 23 Temmuz 2014