devenin özellikleri

'Ders çalışıyorum' forumunda Ezlem tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. devenin özellikleri

  Deve, devegiller (Camelidae) familyasının Camelus cinsini oluşturan iki evcil hayvan türünün ortak adı. Develer yük çeki ve binek hayvanı olarak kullanıldığı gibi, yünü, sütü, derisi ve eti için de beslenir. Yalnızca evcil türleriyle tanınan bu hayvanların yabanıl atalarından bu yana pek az değişikliğe uğradığı sanılmaktadır.

  Devenin iki türü Hindistan, Pakistan, Afganistan, İran, Suriye, Arabistan gibi Güney Asya ülkeleri ile Afrika’da yetiştirilen tek hörgüçlü deve (C. doremedarius) ve Orta Asya’da yetiştirilen çift hörgüçlü deve

  Devenin Özellikleri

  En belirgin özellikleri hörgüçlerinde yağ depolayabilme yeteneği olan bu hayvanların uzun bacakları, yumuşak yayvan iki toynaklı ayakları kumda ya da karda yürümeleri kolaylaştırır. Aynı yandaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendilerine özgü bir biçimde koşarlar. Ayrıca iki sırada üç tane koruyucu kirpikleri, tüylü kulak delikleri gereğinde kapanabilen burun delikleri, keskin görme ve koku alma duyuları da kum fırtınası gibi elverişsiz çevre koşullarına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Gövdelerini örten iki tip kıldan alttaki ince ve kısa olanlar bazı yumuşak ve dayanıklı kumaşların yapımında kullanılır. Genellikle çökerek dinlendikleri ve bu konumdayken yüklendikleri için gövdelerinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deri katmanları oluşmuştur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- devenin özellikleri Forum Tarih
Devenin hakkında bilgi ve özellikleri Hayvanlar Alemi 5 Ocak 2011
Devenin Özellikleri Nelerdir Hayvanlar Alemi 2 Ocak 2011
Devenin Yavrusuna Ne Denir Hayvanlar Alemi 6 Ocak 2011
Devenin Neden Uzun Kirpikleri Vardır Hayvanlar Alemi 2 Ocak 2011