deve neden itaat etmedi

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Semerkand tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

sahibine itaat etmeyen deve

B iraz dikkat edersek, bir kimsenin namazı terk ettiği zaman ALLAH ,u zülcelel o kimseden yüz çevirdiği gibi, diğer mahlukatlarda ondan yüz çevirmektedir. Ukay bin Ebu Talib (r.a) şöyle rivayat etmiştir . Hz Peygamber (s.a.v.) ile beraber yürüyorduk.Bir deve hızlı geldi bize yetişti ve dile gelerek, Ya Rasulallah! Ne olur beni kurtar; dedi Az sonra bir bedevi de elinde kılıcıyla yanımıza geldi:
    Hz.Peygamber(s.a.v): "Bu zavallıdan ne istiyorsun?" diye sorduBedevi dedi ki:
    "Ben bu deveyi büyük para vererek satın aldım,ama bahna itaat etmiyor.Onu kesip hiç olmaszsa etinden faydalanayım"
    Hz.Peygamber(s.a.v) deveye: "Neden sahibine itaat etmiyorsun?" diye sordu.Deve dedi ki:
    "Ya Resulallah!Bunlar yatsı namazını kılmadan uyuyorlar.Eğer yatsı namazını kılacaklarına dair söz verirse,ben ona itaat ederim.Yoksa Allah tarafından bende onların içindeyken bir azap gelmesinden korkuyorum."
    Bunun üzerine Hz.Peygamber(s.a.v) o bedeviden bir daha yatsı namazını kılmadan yatmayacağına dair söz aldı,deveyi ona teslim etti.O da devesini alıp evine gitti.
    İşte sadece bu olay bile,ders olarak hepimize yeterlidir.Hayvan aklı olmadığı halde Allah'u Zülecelal'in namaz emrine karşı tembel olanlardan kaçıyorken,bizim hala namazdan uzak durmamız çok yanlıştır.

2. Eline emeğine sağlık . mostar. Allah bizi dosdoğru namaz kılanlardan etsin