Dest-i İzdivaç

'Medya Bölümü' forumunda Wish tarafından 3 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. Gündüz programlarını izlemeye alışık olmayan bir insan olarak geçen hafta izinli oluşumdan ve evde ders çalışırken arada kafamı dağıtayım diye tv ye takıldığım zamanlar oldu. Aman allahım :f73: bir de ne gördüm dersiniz. Desti İzdivaç diye bir program.

-Kaç yaşındasın?
    -Boyun kaç?
    -Kilon kaç?
    -Evin varmı?
    -Ne kadar maaş alıyorsun?
    - ...
    - ...

Evet yukarıdaki cümleler, son günlerde ekranların yeni modası dest-i izdivac (Evlendirme) proğramlarında kullanılan kelimeler.

İnsanlardan pazardan mal alır gibi bir kaç soru ve gözlemle evlilik peşindeler.

Katılımcılara şöyle bir bakıyorum; Aşağı yukarı her yerde rastlayabileceğimiz, zeka ve kişiliğinde bir anormallik görünmeyen sıradan, normal insanlar.

Yapımcı ve sunuculara bakıyorum; Hepsi okumuş, Kültürlü, pırıl pırıl denilen insanlar.

İzleyicilere bakıyorum; Erkeği, Bayanı, Esnafı, memuru, Ev hanımı, öğencisi velhasıl bu toplumu meydana getiren geniş bir kitle...

Proğram; Baştan sona, tepeden tırnağa evlilik müessesini hafife alma, basitlik ve bayağılık'tan ibaret.

Akıl ve mantığımın iflas ettiği an bu an'dır. :f19:

2. evlilik müessesini bu basite indirmemeleri lazım...

ama bu tür programlar bir çok tv kanalında var...

eskiden görücü usulü evlilik vardı o bile bu durumdan çok iyiydi bence...

artık insanlar iyice dejenere olmuş durumda ve kanallarda reyting uğruna yapmıyacakları şey yok...

çok üzücü bir durum... :(

3. bence bu konuda iş biz izliyecilere düşüyor öncelikle hiç aklımın almadığı insanların oraya çıkıp eş araması kendini beğendirmeye çalışması . Ama izleyici kitlesi bu tür programlara prim yaptırıyor maalesef raytingi yüksek olmasa bu programlar yayından kaldırılır.

4. Öyle bir toplumuz ki önümüze ne konsa tüketiyoruz. Malesef bu ve benzeri programları insanlar merakla takip ediyor işin ilginç yanıda şu ki izleyen kesim içinde okumuş kültürlü kendini bilen insan sayısının çok fazla olması
    bizim içtiğimiz sigarayla uğraşacaklarına bu tür programlarla uğraşsalar bence daha faydalı bir iş yapmış olurlar :f106:

5. tamamen iş bizlerde bitiyor hatırlarsanız zamanında daha da kötü olan evlilik programları vardı ve reytingler tavandaydı izleniyorki yayınlanıyor :(

6. Az daha zekası olsa geri zekalı olucak insanlar izler bu programı bence..Maalesef millet olarak nerelere geldik yazık çok yazık..

7. Bazen bu tarz programları açıpta baktığım zaman hayretler içinde kalıyorum.Hadi düzmece desen bi sürü konuk ve telefon bağlantıları..yok yok insanları anlayamıyorum.Bu tarz programları yayınlayanlarda suç bulurdum ama şimdi anladımki insanlar istiyor yazık keşke daha farklı eğitici yerlere yöneltilse.
    Gerçekten üzücü bir durum sevgili WisH paylaşımın için teşekkürler canım..

8. :( malesef söylediklerinize yürekten katılıyorum
    türk halkı olarak bence ayıbımız bu programlarr
    orada bulunanlar erkek ve bayan oraya çıkıpta
    birini aramak ....
    iş yine bize düşüyo sanırım
    bizim evde açılmaz o tür programlar
    tek yapabildiğimiz malesef buuu:(

9. Bu programlara katılanlar zaten hayattan bişi beklemeyen kişiler onlara göre de bunlar oldukça normal gelitor bence. Bu tür programları yapanlar sadece kendilerini düşünüyor ve bu evlileklerinin açacağı sonuçlar hiç
    düşünmeden sama sapak şeyler üretiyorlar

bu konuya değindiğin için saol WISH ...

10. İzleniyorki bu programlar rövaşta o kadar haylaz toplum oldukki kendimize iş olarak eğlence olarak oraları seçiyoruz:( :(

11. Yıllarca arkadaşlık yapıp evlenen çiftler bile sorunlar yaşıyor ve bir bölümü boşanma kararı alıyor
    Muratın da dediği gibi görücü usülünden bile berbat bir yöntem 3-5 soru ve cevapla alınan karar,
    hiç olmazsa görücü usulünde aileleri bilen biri vardı bunda kimse kimseyi tanımıyor.
    Bir kaç zaman sonra sonuçları yine tv de tartışılacak.
    Rütük nedense el atması gereken yerde sessiz bunuda ben anlamış değilim.

12. Ben bu tür programlara katılanların gerçek olduğuna inanmıyorum zaten.
    Hepsi reating uğruna uydurulmuş yalanlar.
    Hani neydi o bir de flash tv de bir program var.
    Acı hayat mı, yalan testi mi, salakların yeri miydi neydi programın adı :f40:
    Oradakiler de hep yalan.
    Ama malesef bu tür programların reatingleri çok olduğu sürece,
    evlerimizden gitmeyecekler..