depremden korunmak için hangi eşyaları sabitlemek gerekir kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 28 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Depremden Korunmak İçin Hangi Eşyaları Sabitlemek Gerekir

  AĞIR EŞYALARI SABİTLEME:

  - Kitaplık, vitrin ve raflı üniteler gibi yüksek, bir yere bağlı bulunmayan eşyaları “L” dirsekler, köşe dirsekleri yada alüminyum kornişler kullanarak duvar çivileriyle duvara veya döşemeye sabitleyin.

  - İçindeki eşyaların kayıp düşmesini önlemek için dolap kapaklarına tahta yada metalden bir sürgü takın. Bu özellikle, pek çok cam eşyanın bulunduğu durumlarda son derece önemlidir.

  - Ağır ve/veya büyük eşyaları alt raflara yerleştirin.

  EŞYALARI RAF ÜSTLERİNE SABİTLEME :

  Televizyon, müzik seti, bilgisayar ve mikrodalga fırın gibi raf üzerindeki eşyaları depremlere eşlik eden ileri geri hareketlere karşı korumak için sabitleyin. Bu eşyaları ve hatta vazo gibi kırılabilecek diğer hassas eşyaları da çift taraflı bantlar kullanarak bulundukları mobilyanın üzerine yapıştırıp sabitleyebilirsiniz. (Velcro, spor ayakkabılarda ve cüzdanlarda kullanılan üst üste gelince birbirini kavrayan plastik bağlayıcılardır.)

  AYNA VE TABLOLARI SABİTLEME :

  - Depremler duvardaki ağır tabloları ve aynaları aşağıya indirir. Eğer bunlar üzerinize düşerse ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Bu nedenle, ağır çerçevesi olan tüm tabloları ve aynaları yataklardan, koltuklardan ve sandalyelerden uzak bir yere koyun.

  - Bu tür eşyaları alt ve üst kısımlarına vidalar yerleştirerek yada bunları bir telle bağlayarak sabitleyebilirsiniz.

  - Çift tarafı yapışkan bantlar tabloları, aynaları, duvar saatleri ve benzeri eşyaları duvara sabitlemek için de kullanılabilir.

  ASILI DURAN EŞYALARI SABİTLEME :

  - Asılı duran tüm eşyaların yerini dikkatlice kontrol edin. Bunların, bir deprem sırasındaki şiddetli sarsıntıda pencerelere çarpacak kadar yakın olup olmadığına karar verin. Eğer bu kadar yakınlarsa, onların yerini değiştirin

  - Evinizde tavanda asılı olan saksılar varsa onların sarsıntı sırasında yere düşmeyeceğinden emin olun. Eğer bu saksılar tavanda ucu açık bir kancaya asılılarsa saksı kancadan kurtulup düşebilir. Bunu engellemek için saksının asılı durduğu kancanın diğer ucunun da tavana girmesini sağlayın yada kancanın ucu açık kalmayacak şekilde tel bağlayın.

  MUTFAK DOLAPLARINI SABİTLEME :

  Banyo ve mutfak dolap kapakları yer hareketleri ile birlikte genellikle kendiliğinden açılır ve içindekilerin hepsi yere düşer. Sürgü takmak dolapların içindekileri yerinde tutmaya yardım eder.
   
Yükleniyor...
- depremden korunmak için Forum Tarih
Depremden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız Bunları biliyormusunuz 28 Şubat 2012
Depremden Sonra Emniyet Müdürlüğünün Görevleri Nelerdir Sosyal Konular 6 Haziran 2014
Evde Depremden Korunma Yolları Bunları biliyormusunuz 29 Mayıs 2012
Rüyada Depremden Kurtulmak Rüya Tabirleri 29 Ocak 2012