Denizliye Yakın Tatil Yerleri

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Merve tarafından 12 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Denizliye Yakın Tatil Yerleri
  Denizli Tatil Yerleri


  Pamukkale;
  Denizli’ye sadece 19 km uzaklıkta. Pamukkale yapan olay doğal su kaynaklarının bir tepe üzerinde oluşturmuş olduğu kireçlerdir.

  [​IMG]

  Hierapolis/Pamukkale;
  Denizli ilinin 18 km kuzeyinde yer alır. Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

  [​IMG]


  Travertenler;
  Traverten çok yönlü, çesitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile olusan bir kayadir. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir.

  [​IMG]

  Yeşildere Şelalesi;
  Pamukkale’ye giderken Korucuk köprüsünü geçip Irganlı sapağına girin. 31 kilometrelik asfalt yol sizi önce Güzelpınar’a ulaştıracak. 9 kilometre sonra Sakızcılar köyüne, Hocanın Yeri isimli amatör tabelaları takip ederekde Ağlayankaya’ya ve Yeşildere Şelalesine ulaşacaksınız.
  Yüksekliği 55 metre olan ve kışın yağısların etkisiyle genişliği altı metreye yayılan şelalenin zemini, sünger görünüşlü kayalar ve zümrüt yeşili yosunlarla kaplıdır.

  [​IMG]  alıntıdır.
   
Yükleniyor...
- Denizliye Yakın Tatil Forum Tarih
Denizliye Yakın İller Türkiye Coğrafyası 12 Ocak 2012
Yakın çevrenizde gözlemlediğiniz kirliliğin nedenleri neler olabilir Merak Ettiklerimiz 1 Mart 2015
Hamilelikte En Çok Görülen Yakınmalar Bebek Bakımı 10 Nisan 2013
Mourinho'dan Kayseri'de Yakın Takip! Spor Gündemi 17 Mart 2013