Deniz Kirliliğinin İnsan Sağlığına Ve Ekosisteme Etkileri

'Ders notları' forumunda ZeuS tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Deniz Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri,
  Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Ve İnsan Sağlığına Etkileri

  Deniz ve iç sularımızda canlı yaşamın sayıca ve türce giderek azalması, kirliliğin, yanlış yapılaşmanın, aşırı avlanmanın, yanlış teknoloji kullanmanın en önemli belirtileridir.

  Çeşitli yollardan meydana gelen deniz kirliliği, toplumların korunması ve insanlığın geleceği bakımından büyük önem arz etmektedir. Belli bir sistem içinde yerleşmiş toplumlar," üretim teknolojisi sonucu ekolojik dengeyi tahrip etmekte, kısa dönemde geçimlerini sağlama endişesi içinde, uzun dönemin birçok imkanlarını yok etmektedir. Kirliliğin en yoğun olduğu sucul kaynaklar, gelecekteki gıda deposu olma özelliğini hızla yitirmektedir. Bu kirlilik, besin zinciri boyunca giderek artmakta ve sonuçta tüm canlı sistemler bu kirlenmeden payına düşeni almaktadır.

  Deniz ve iç sularımız yanlış yapılaşma, endüstriyel, evsel, komşu ülke akarsuların taşıdıkları atıklarla ve yaşanan kazalarla sürekli kirlenmektedir.

  İster sucul kaynaklı olsun, isterse karasal kaynaklı olsun, kirlenmelerin araştırılmasında tek amaç vardır; o da kirliliğin canlılar veya canlı kaynaklar üzerinde doğrudan ya da dolaylı etkilerinin incelenmesi ve elde edilen sonuçlara göre gerekli önlemleri almaktır. Bu etkileri saptamak da canlıların fizyolojilerini, histolojilerini ve anatomilerini, davranış biçimlerini ve beslenme alışkanlıklarını bilmekten geçmektedir. Bu nedenle Biyologlara çok büyük görevler düşmektedir. Çünkü bu konuda tek eğitim alan meslek gurubudurlar.
   
Yükleniyor...
- Deniz Kirliliğinin İnsan Forum Tarih
Deniz kirliliğinin ekosisteme ve insan sağlığına etkileri nelerdir? Ders notları 17 Ekim 2011
Deniz Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Ders notları 14 Ekim 2011
Işık kirliliğinin deniz kaplumbağalarına olumsuz etkileri Kısa Bilgiler 10 Mart 2014
Deniz Kirliliğinin Etkileri Neler Ders notları 16 Ekim 2011