Dengeli Beslenme Listesi

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda Blue tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Günlük Düzenli Beslenme Listesi
  Dengeli Beslenme Listesi


  Dengeli bir şekilde beslenerek sağlığımızı rahatlıkla koruyabiliriz.Ayrıca dengeli ve düzenli beslenmelerde kilo artışı görülmeyebilir ve buda kilolu insanlar için bir avantajdır.
  Dengeli beslenerek aslında bazı hastalıklardan uzak durulabilir.Yani hastalıklar bizim kapımızı çalmak yerine,hemen dengeli beslenmeyen birinin kapısını çalmadan aniden girebilir içeri.Peki dengeli beslenme listesinde neler var,nelere uyulması gerekiyor.

  1-Her gün yarım litre süt çocuklara verilmelidir.Süt her şekilde verilebilir.Sütün içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir.25 gr peynirde de 200gr sütteki kadar kalsiyum vardır.

  2-Her gün et ve baklagillerden 1-2 si listede olmalıdır.

  3-Her gün (düzenli et verilen çocuklarda gün aşırı)1 yumurta çocuğa yedirilmelidir.  4-Günde 1 yada 2 kez sebze verilmelidir.

  5-Günde 1-2 kez meyve yenmelidir.Fazladan 1 öğün meyve vermek sebzenin yerini tutabilir.Meyve suları da meyve yerine geçebilir.

  6-Günde 1-2 kez nişastalı besinler ve 3 dilim ekmek günlük beslenme listesinde bulunmalıdır.

  Çocuklara mümkün olduğu kadar erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir.Her çeşit şekerleme,pasta,kek,dondurma çocuklara sık verilmemesi gereken yiyeceklerdendir.Yemek aralarında çocuğa şekerleme vermek iştahını kapatarak yetersiz beslenmesine yol açtığı gibi diş çürüklerinde de önde gelen nedendir. Bu dönemde çocuklar ağız ve diş sağlığı konusunda eğitilmelidirler.1,5-2 yaşına giren bir çocuk bir diş fırçasına sahip olmalıdır.Bu yaşta henüz diş macununa gerek yoktur.Diş macunu kullanmaya 3.yaştan itibaren başlanabilir.

  Alıntı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Şubat 2012
Yükleniyor...
- Dengeli Beslenme Listesi Forum Tarih
Dengeli ve düzenli beslenme ile ilgili şiir kısa Karışık Şiirler 12 Ocak 2015
Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Sağlık bilgisi 14 Eylül 2013
Sağlıklı ve dengeli beslenme Soru Cevap 11 Kasım 2012
Neden dengeli ve düzenli beslenmeliyiz? Sorun Cevaplayalım 8 Kasım 2012