Denetim Masası na Erişimi Yasaklamak

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 5 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Denetim Masası'na erişimi yasaklamak

  Kısıtlı bir kullanıcı hesabından da çok sayıda sistem ayarı değiştirilebiliyor. Bu, sistem yöneticisi olarak başka kişilerle PC'yi paylaşmak zorunda olduğunuzda can sıkıcı bir durumdur.

  Geçerli Uygulamalar:

  Belirli hesaplardan sistem ayarlarının değiştirilebilmesini engelleyin. Gerçi tek tek işlemler de yasaklanabiliyor, ancak Denetim Masası erişimini tamamen engellemek çok daha kolay bir çözüm.

  Bunun için registry'de bir kayıtta değişiklik yapmak yeterli. Kısıtlı kullanıcı hesabıyla sisteme giriş yapın. Başlat menüsünün giriş alanına »regedit« girin ve Enter tuşuna basın. Kullanıcı hesabı denetimi ile ilgili sorguyu »İleri« veya »Evet« ile onaylayın. XP'de Başlat menüsünde »Çalıştır« altında »regedit« komutunu kullanın. Sistem kayıt defteri düzenleyicisinde »HKEY_CURRENT_USER\Software\
  Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\ Explorer« anahtarına geçin. »Explorer « alt anahtarı henüz yoksa, bu anahtarı »Düzen | Yeni | Anahtar« ile oluşturun. Daha sonra pencerenin sağ tarafına tıklayın kullanıve »Düzen | Yeni | DWORD-Değeri« oluşturun. Açıklama olarak »NoControlPanel« girin ve Enter tuşuna basın. Değeri düzenlemek için yeni kayda çift tıklayın ve değerini »1« olarak değiştirin. Girişinizi »Tamam« ile onaylayın. Son olarak sistem kayıt defterinden çıkın. Denetim Masası kilidi anında etkin hale gecektir. Gelecekte ilgili kullanıcı Denetim Masası'na giremeyecektir. Bunun yerine mevcut kısıtlamalarla ilgili bir uyarı görecektir. Bu kilit aynı zamanda bazı bileşenlerde »Özellikler« kısayol komutunun çalıştırılmasını da engeller.

  NOT:İşlemler kayıt defteri üzerinden yapıldığı için deneyimli bir kullanıcı değilseniz çok dikkatli olunuz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Denetim Masası Erişimi Forum Tarih
Denetim Masası Çalıştır Komutları nelerdir Teknik Yardım 17 Ekim 2010
Hangi İllerde Yapı Denetim Var Kısa Bilgiler 5 Ekim 2012
Ramazanda Gıda Denetimleri Artıyor Sağlık bilgisi 16 Temmuz 2012
Apartman Yönetimi Denetim Raporu Örneği Sosyal Konular 25 Mayıs 2011