Demokrasi İle İlgili Sözler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 22 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Demokrasi İle İlgili Sözler kısa

  “Kelimenin tam anlamıyla gerçek bir demokrasi hiç bir zaman
  varolmadı ve varolmayacaktır.”


  “Gerçek demokratik ilke, hiç kimsenin halkın üzerinde bir güce sahip olmaması demektir.”


  “Demokrasinin kötü olan bir yönü çoğunluğun tiranlığına dönüşmesidir.”


  “Kelimeler üzerinde ve sahte problemler üzerinde kavga etmemiz gerekir. Demokrasinin gerçek ve gerekli anlamı kullanıldığı zaman hangi ismi istiyorsanız onu seçebilirsiniz.”  “Demokrasi” ve “demokratik devlet” kavramlarının kullanımı konusunda büyük bir eksiklik vardır. Bu kelimeler açıkça tanımlanmadıkça ve anlamları üzerinde uzlaşılmadıkça insanlar bu anlam karmaşası üzerinde yaşamaya devam edeceklerdir ve bu tartışmalar demogoji yapanların ve despotların işine yarayacaktır.”
   
 2. Cevap: Demokrasi İle İlgili Sözler

  “Aktif gücü elinde bulunduran sadece devlet olmamalıdır. Eğer insanlar medeni olmak istiyorlarsa, organizasyon kurma sanatı geliştirilmeli ve genişletilmelidir.”  “Organizasyon kurma hakkı vazgeçilmez bir hak ve özgürlüktür.”
  “Demokrasi bireysel özgürlüğün sahasını genişletir. Sosyalizm ise daraltır. Demokrasi, mümkün olan bütün değerleri insanlara sağlarken; sosyalizm her insanı bir sayıdan ve araçtan ibaret görür. Demokrasi ile sosyalizmin bir kelime dışında hiç bir benzerliği yoktur: Eşitlik. Fakat aradaki farka dikkat edin; demokrasi özgürlük konusunda eşitlik isterken, sosyalizm kölelik yönünden eşitlik ister.”  “Devlet yönetimine halkın katılımı demokrasinin temelidir.”  “Demokrasi halkın karar alma sürecine katılabilmesine olanak sağlayacak şekilde liderlerin ve organizasyonların alternatif kamu politikaları için yarıştıkları bir rekabetçi politik sistemdir.”
   
Yükleniyor...
- Demokrasi İle İlgili Forum Tarih
demokrasi ile yönetilen ülkelerin isimleri Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2012
Cumhuriyet ile demokrasi arasındaki farklar nelerdir? Soru Cevap 22 Aralık 2011
Günümüzde demokrasiye geçmemiş ülkeler hangileridir? Bilgi Rehberi 20 Haziran 2008
Demokrasi, insan haklarının gelişimini nasıl etkiler? Kısaca Açıklayınız. Bilgi Rehberi 7 Mayıs 2008